SF: cyklus Hudba troch storočí

by

V swingovom rytme
Predposledná dvojica koncertov cyklu Hudba troch storočí je na programe Slovenskej filharmónie tento týždeň. Z technický dôvodov sa piatkový koncert presúva na stredu 16. mája, koncerty sa v tomto týždni uskutočnia mimoriadne v stredu 16. a vo štvrtok 17. mája 2018.
Program predstaví troch skladateľov – Alberta Ginasteru (1916 – 1983), Friedricha Guldu (1930 – 2000) a Francisa Poulenca (1889 – 1963) , ktorých spája odvaha prekročiť hranice hudobných žánrov a štýlov v ich kompozíciách.

Argentínsky skladateľ Alberto Ginastera je autorom filmovej hudby, na svojom konte má opery, balety, symfóniu, sláčikové kvartetá a mnoho ďalších skladieb. K jeho najviac uvádzaným patria Tri tance z baletu Estancia, ktoré evokujú obraz jeho rodného kraja. V premiére zazneli 12. mája 1943.

Nasledovať bude Koncert pre violončelo a dychový orchester rakúskeho klaviristu a skladateľa Friedricha Guldu. Koncert skomponoval pre slávneho rakúskeho violončelistu Heinricha Schiffa. Premiéra zaznela v máji 1981 pod taktovkou skladateľa v interpretácii Viedenského dychového súboru. Koncert v swingovom rytme zaznie v bratislavskej Redute v interpretácii mladého francúzskeho violončelistu Sebastiena Hurtauda.

Na záver programu to bude hudba k baletu Lane, Francúza Francisa Poulenca. Suita zaznie v kompletnej verzii pre orchester a zbor v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru /zbormajster Jozef Chabroň/. Populárny program zaznie v naštudovaní stáleho hosťujúceho dirigenta SF Leoša Svárovského. Koncerty sa začnú o 19-tej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *