Quasars Ensemble

by

Dátum: Piatok 2. 2. 2018 19.00 h
Miesto: Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Mýtna 1, Bratislava

Cena vstupenky: 14 € / 7 €

Účinkujúci:
Quasars Ensemble
Ivan Buffa (SK), dirigent
Ilya Gringolts (CH), husle

Program:
Richard Wagner – Siegfriedova idyla, WWV 103
Michael Jarrell – Paysages avec figures absentes – Nachlese IV
/slovenská premiéra/
Arnold Schönberg – Komorná symfónia č. 1 E – dur, op. 9

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.
Zľavy: 50% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ŤZP po predložení príslušného preukazu.

„ Quasars Ensemble & Ilya Gringolts Galakoncert,“
Slávnostný koncert k 10. výročiu založenia súboru

Už 10 rokov súbor Quasars Ensemble pravidelne sprevádza návštevníkov svojich koncertov jedinečným svetom ansámblovej hudby naprieč storočiami a rozmanitými štýlmi, plnými množstvom podmanivých diel.

Jubilejné výročie popredné medzinárodné hudobné teleso oslávi spoločne s jedným z najvýznamnejších husľových virtuózov súčasnosti – Ilyom Gringoltsom, ktorý ako sólista vystúpi v koncertantnom diele švajčiarskeho skladateľa Michaela Jarrella s názvom Paysages avec figures absentes – Nachlese IV.

Zvyšné dve diela koncertu približujú originálny koncept ansámblového média, ktorý sa začínal postupne formovať koncom 19., resp. začiatkom 20. storočia. Keď sa totiž opernému mágovi Richardovi Wagnerovi v roku 1869 narodil syn Siegfried, skladateľ sa rozhodol počas nasledujúceho roka svojej milovanej manželke Cosime – dcére Franza Liszta, pri príležitosti jej 33. narodenín venovať celkom originálny hudobný darček. Keďže ho však malo predniesť také množstvo členov zürišského orchestra Tonhalle, aké by sa zmestilo na schodisko ich vily na myse Tribschen, neďaleko Luzernu, vznikla tak v roku 1870 kompozícia pre 13 nástrojov s názvom Siegfriedova idyla, ktorá s viac než 30 ročným predstihom načrtla význam flexibilného komorného súboru, ako ho vnímame od vzniku revolučnej Schönbergovej Komornej symfónie z roku 1906 prakticky až dodnes.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Švajčiarska kultúrna nadácia Pro Helvetia

Hlavný organizátor: OZ QUASARS

Partneri:Komerční banka, Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava Staré mesto, RTVS, BKIS, Rádio Devín, Hotel Mercure Bratislava

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *