Piatkový večer s Melos Étos

by

Piatok v réžii Štátneho komorného orchestru Žilina s dirigentom Szymon Bywalecom opäť dvihol latku a prekvapil.

Po prvé umiestnením v sále bývalej národnej rady. Ani som len netušil, ako to tam dobre zneje. Výborná akustika priestoru samozrejme len znásobila zážitok z uverejnených diel.

Valentina Silvestrova viacerí poznáme z jeho predošlej kompozície Silent Songs, ktorá vyšla aj v ECM records. Silent music má podobnú atmosféru a je venovaná komu inému ako Manfredovi Eicherovi. Tiež mu prajeme veľa zdravia. Skladba je určená pre komorný orchester. Čo dodať. Snáď len „treba počuť“. Toto nieje hudba. ktorú by mohol zložiť nemec alebo američan. Toto môže vzniknúť len vo veľkej kievskej duši.

Koncert pre violončelo a orchester Eleny Firsovej sme si vypočuli z veľkej časti hneď dvakrát, keď sa sólista do hudby tak vložil, že roztrhol strunu. Nie že by to vadilo, kľudne mohli pridať ešte raz. Skvelá muzika. 🙂

Očakávaným dielom pre mňa bol pocit istoty a polčas rozpadu. Je neuveriteľné, čo hudba dokáže. Pomaly som sledoval ako ľudia okolo mňa idú viac a viac do seba. Tonalita a farba, vlny ktoré vás vťahujú stále hlbšie a hlbšie. Gitarové kvarteto posunulo užitie tohoto nástroja do novej dimenzie. Burlas ma nikdy neunaví. Bravo maestro.

Po prvých tónoch skladby Pierced od Davida Langa potrebujete naozaj otvoriť myseľ. 🙂 Ale to čo sa následne rozbehne človek často nezažije. Ten pocit som mal predtým iba raz. Keď som prvýkrát počúval Svätenie jari s Pierrom Monteauxom. Akoby ste boli v srdci nejakého obrovského stroja. Ktorý si žije vlastným rytmickým a pulzujúcim životom. Bublá, bobtná, rezonuje a všetko na chlp sedí. Všetko okolo vás pumpuje a vy sa cítite ako kúsok obrovského živého celku. Silný zážitok.

Tento večer bol opäť vynikajúci. I vďaka sólistom a dirigentovi, ktorý odviedol vynikajúcu prácu. Náročné kusy, dokonalá interpretácia a skvelá súhra všetkých muzikantov. Ak bude festival takto pokračovať, čoskoro bude musieť hľadať väčšie priestory.
Čo dodať.

Nenudil som sa ani sekundu. Škoda, že ste tam neboli. Zajtra recitál Sergeja Kopčáka na tom istom mieste. Ak chcete niečo nové choďte tam. Stretneme sa.

PS Celý program festivalu nájdete tu >>>

Samples (Bohužiaľ len slabý zvukový odvar toho čo sme počuli.)
1. David Lang – Pierced (ako inak Naxos)
2. Elena Firsova: Concerto-Elegy

4 Responses to "Piatkový večer s Melos Étos"
  1. Hudobný kritik Petere Ertl hodnotil piatok na Melos-étos ako vynikajuci: vyborna akustika, vyborne teleso, vyborne skladby (niektore prekvapujuce postrehy, Vas vkus nema hranice,bravo!)
    Napiste aj zajtra, uz sa tesim, ako ste sa zase nenudili!!!

    • Necitim sa byt kritikom. Som posluchacom a tuto hudbu mam rad, len som povedal svoj nazor a dojem. Dufam ze som sa tym nedotkol nazorov odbornych kritikov. 😮

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *