Moyzesovo kvarteto a klaviristka Daniela Hlinková v Redute

by

Utorky patria v Slovenskej filharmónii komornej hudbe. V Malej sále Slovenskej filharmónie sa uskutoční tretí koncert cyklu Hudobná mozaika, na ktorom sa v tomto týždni predstaví Moyzesovo kvarteto, jedno z najvýznamnejších komorných zoskupení na Slovensku, ktoré svoju históriu začalo písať v roku 1975. Tvoria ho štyria poprední umelci – Jozef Horváth, ktorý od roku 2016 nahradil primária Stanislava Muchu, František Török, Alexander Lakatoš a Ján Slávik. Hosťom utorkového večera bude slovenská klaviristka DANIELA HLINKOVÁ, ktorá účinkuje najmä na zahraničných koncertných pódiách.
Na programe zaznejú dve diela Antonína Dvořáka – Cypřiše, B. 152 a Klavírne kvinteto č. 2 A dur, op. 81.
Dvořák skomponoval pôvodne Cypřiše, B. 152 medzi Prvou a Druhou symfóniou, ako cyklus ľúbostných piesní. K cyklu sa vracal po celý život. Úprava pre sláčikové kvarteto vznikla v roku 1887.
Druhou skladbou večera bude Dvořákovo obľúbené a často hrané Klavírne kvinteto č. 2 A dur, op. 81. Po prvýkrát bolo Klavírne kvinteto A dur, op. 81 uvedené 6. januára 1888 v pražskom Rudolfine, nasledovali reprízy v Amsterdame, Frankfurte nad Mohanom, Hamburgu a dvakrát v Londýne, kde sa postupne stalo jednou z najčastejšie hrávaných skladieb Antonína Dvořáka.
Koncert sa uskutoční v utorok 29. 01. 2019 o 19.00 h.

DANIELA HLINKOVÁ
Klaviristka Daniela Hlinková pochádza zo Žiliny. Už ako päťročná sa začala hudobne vzdelávať a čoskoro získala 1. ceny na národných i medzinárodných súťažiach, ako napr. na medzinárodnej klavírnej súťaži Virtuosi per Musica di Pianoforte v Ústí nad Labem (1983). Už ako mladá sólistka hrala na koncertoch v Prahe, Bratislave, Budapešti, Berlíne a Drážďanoch.
Na odporúčanie Lazara Bermana získala ako štrnásťročná štipendium na štúdium na Hudobnom gymnáziu Rimského Korsakova v Petrohrade, kde sa štyri roky vzdelávala pod vedením Sergeja Maltzeva. V štúdiu ďalej pokračovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Daniely Varínskej, ako aj na Hudobnom konzervatóriu v Bergene u svojho otca Jiřího Hlinku. V roku 1993 začala študovať na Hochschule für Musik und Tanz v Kolíne u Pavla Gililova, kde absolvovala v roku 2001. Zúčastnila sa na majstrovských kurzoch u umelcov ako Pierre-Laurent Aimard, Dimitri Bashkirov, Alexander Lonquich, Leonard Hokanson a Halina Czerny-Stefańska.
Bola ocenená na súťažiach ako Medzinárodná súťaž Johannesa Brahmsa v Klagenfurte (1993), Ibla-Grand-Prize na Sicílii (2002, špeciálna cena za interpretáciu diela L. Janáčka), či Riviera del Conero v Ancone (2003, duo s huslistkou Birte Päplov). Získala štipendiá DAAD, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Nadácie Axela Springera.
V roku 2004 počas vystúpenia v berlínskom Konzerthause, kde hrala komornú hudbu, si ju všimol dirigent Michael Gielen, ktorý ju pozval, aby pod jeho vedením debutovala ako sólistka s Berlínskym symfonickým orchestrom (BSO) v roku 2006. Koncertovala na prestížnych pódiách ako ako Gasteig v Mníchove, Konzerthaus v Berlíne, Petrohradská a Berlínska filharmónia. Účinkovala na festivaloch ako Schleswig-Holstein-Musik-Festival, Kasseler Musiktage, Choriner Musiksommer, Islandský hudobný festival, Festival avantgardnej hudby v Petrohrade. V rámci
Young Euro Classic Festivals 2010 hrala Beethovenov Klavírny koncert Es dur pod vedením Heinricha Schiffa. V roku 2011 bola rezidenčnou umelkyňou festivalu Kasseler Musiktage, kde účinkovala na viacerých koncertoch. V januári 2012 uviedla nemeckú premiéru Concertina Simona Laksa v Konzerthause v Berlíne. Koncert v Nemecku živo vysielalo Radio Kultur. V roku 2018 podnikla koncertné turné v Číne, kde vyučovala aj na majstrovských kurzoch.
Okrem sólovej kariéry sa venuje aj komornej hudbe. Spolupráca s umelcami ako Alexander Rudin, Christian Altenburger, Klaus Thunemann a Ulf Rodenhäuser formovala do značnej miery jej interpretačný štýl. Medzi jej umeleckých partnerov v komornej hre patria predovšetkým violončelisti Jiří Bárta a Knut Weber (člen Berlínskych filharmonikov), ako aj huslista Bernhard Forck (Koncertný majster orchestra Akademie für alte Musik Berlin). Usporiadala koncerty, ktorých súčasťou bolo čítanie z diel spisovateľov ako Pavel Kohout, Elke Heidenreich a Gerd-Peter Eigner.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *