Igor Stravinskij a Robert Roth

by

Igor Stravinskij a Robert Roth – hviezdy zimných Konvergencií
7. – 17. február 2019 / Bratislava

„Počúvanie si vyžaduje námahu, len počuť nestačí. Počuje aj kačka.“
Igor STRAVINSKIJ

Už o pár dní prinesie medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie (umelecký riaditeľ Jozef Lupták) koncerty venované jednému z najslávnejších skladateľov hudby 20. storočia Igorovi Stravinskému (1882 — 1971). Týmto podujatím festival odštartuje oslavy svojej dvadsaťročnej existencie, ktoré vyvrcholia v septembri.

Príbeh vojaka a čítanie o hudbe s Robertom Rothom
V rámci februárových Konvergencií festival nadviaže na spoluprácu s hercom Robertom Rothom, ktorý sa už vo štvrtok 7. 2. v Klube pod lampou predstaví na obľúbenom čítaní o hudbe „Roth číta Stravinského“. Čítať sa bude zo Stravinského kníh Kronika môjho života a Hudobná poetika. „Mal som pocit, že čítam texty spisovateľa- filozofa, ruského klasika,“ povedal Robert Roth o skladateľových myšlienkach, ktoré zaznejú spolu s výberom zo Stravinského komorných diel. Známy slovenský herec sa predstaví aj ako Rozprávač, Vojak a Diabol v Stravinského Príbehu vojaka 16. a 17. 2. v Slovenskom rozhlase.
K tejto rozprávke o láske, vojne a o tom, ako nezapredať svoju dušu v réžii Silvestra Lavríka a v novom preklade Jána Štrassera a Eleny Flaškovej sa Konvergencie vracajú s novým naštudovaním (scéna Katarína Lupták) po niekoľkých rokoch od úspešných koncertov na Konvergenciách v Bratislave, Košiciach a na festivale Pohoda.

Svätenie jari a komorná hudba
Festival otvorí 13. 2. koncert vynikajúceho klavírneho dua Nory a Mikiho Škutovcov, ktorí uvedú Stravinského Svätenie jari vo verzii pre dva klavíry. Na tom istom koncerte sa predstavia aj huslista Milan Paľa a klaviristka Katarína Paľová vo výbere Stravinského komornej tvorby pre toto nástrojové obsadenie. Ako obvykle budú Konvergencie miestom, kde sa stretnú aj ďalší špičkoví domáci i zahraniční umelci, o. i. v zahraničí pôsobiaci slovenskí huslisti Igor Karško (Švajčiarsko) a Peter Biely (Španielsko), členovia Slovenskej filharmónie (Martin Ruman, viola, Peter Kajan, fagot, Vilam Vojčík, Peter Kižňanský, lesné rohy, Branislav Belorid, trombón, Peter Kosorín, bicie), vynikajúci klarinetisti Ronald Šebesta a Branislav Dugovič, všestranní hráči na kontrabase Juraj Griglák a Robert Ragan, harfistka Mária Kmeťková a ďalší. Zo zaujímavých zahraničných hostí možno spomenúť rakúsku flautistku Irmgard Messin, členku známeho súboru súčasnej hudby œnm/österreichisches ensemble für neue musik, maďarského trubkára Zoltána Molnára a vynikajúceho kanadského violistu Juana-Miguela Hernandeza.
Aj tentokrát program festivalu spestria viaceré sprievodné podujatia: podujatie Takmer sólo redaktora Denníka N Olivera Reháka s umeleckým riaditeľom festivalu, violončelistom Jozefom Luptákom, ktoré bolo 4. 2. v Novej Cvernovke, či dokumentárny film o Stravinskom a kongeniálne animované spracovanie Príbehu vojaka ilustrátorom magazínu The New Yorker R.O. Blechmanom v Kine Lumière (15. 2.)

„Máme voči hudbe povinnosť, musíme ju vynájsť,“ povedal Igor Stravinskij. My máme voči hudbe povinnosť ju hrať a vy si ju môžete prísť na Konvergencie vypočuť.

Vstupenky na jednotlivé koncerty sú dostupné na www.konvergencie.sk a v sieti Ticketportal. V ponuke je aj permanentka platná na všetky podujatia za aktuálnych 59,- Eur.
Viac informácií o Konvergenciách nájdete na webe alebo na facebookovom profile podujatia.

Vďaka patrí našim partnerom:
Festival z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia
Hlavný partner: Slovenská sporiteľňa, a. s.
Partneri: Západoslovenská energetika, a. s.; Kanadské veľvyslanectvo, Maďarský kultúrny inštitút v Bratislave a ďalší.

Festivalové spoty:Program:

Štvrtok 7. 2. 2019 / 19:00 / Klub pod lampou
Čítanie o hudbe s Robertom Rothom
Robert Roth číta Stravinského. Brilantné, duchaplné, ironické. Bonmoty o hudbe a hudobníkoch zo Stravinského kníh Kronika môjho života a Hudobná poetika s ukážkami zo skladateľovej tvorby. FB event: http://bit.ly/2Clmd4X
Streda 13. 2. 2019 / 19:00 / Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
Svätenie jari
Barbarské Svätenie jari, hudba z Čajkovským inšpirovaného baletu Bozk víly i temperamentná Talianska suita čerpajúca z diel barokových majstrov. Kultové diela najslávnejšieho skladateľa hudby 20. storočia Igora Stravinského zaznejú v komorných úpravách na festivale Konvergencie v strhujúcej interpretácii Nory a Mikiho Skutovcov a Milana Paľu v klavírnej spolupráci s Katarínou Paľovou. FB event: http://bit.ly/2CkoQnr

Program:
Igor Stravinskij (1882 — 1971)
Chanson russe
Jozef Lupták, violončelo
Nora Skuta, klavír

Talianska suita / Suite Italienne (arr. S. Dushkin)
Divertimento (arr. S. Dushkin)
Danse russe
Milan Paľa, husle
Katarína Paľová, klavír

Svätenie jari (verzia pre dva klavíry)
Miki Skuta, Nora Skuta, klavír

Štvrtok 14. 2. 2019 / 19:00 / Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
Concertino
Fascinujúci a (nielen) v slovenskom kontexte výnimočný pohľad na mikrokozmos Stravinského komornej hudby od ruského obdobia po neskoré diela inšpirované dodekafóniou. Skladby pre sláčikové kvarteto, Tri piesne na texty Williama Shakespeara i slovenská premiéra Štyroch ruských piesní v interpretácii Evy Šuškovej, tridsať sekúnd hudby venovaných Picassovi a ako záver Stravinského pocta Bachovi vo virtuóznej skladbe Concerto „Dumbarton Oaks“. Vďaka spolupráci popredných slovenských hudobníkov a zahraničných hostí bude toto stretnutie so Stravinským sviatkom komornej hudby. FB event: http://bit.ly/2Fplnb6

Program:
Igor Stravinskij (1882 — 1971)
Pour Picasso pre sólový klarinet
Tri skladby pre sláčikové kvarteto
Štyri piesne
Tri piesne na texty Williama Shakespeara
Elégia pre sólovú violu
Double Canon pre sláčikové kvarteto (Raoul Dufy in memoriam)
Concertino pre sláčikové kvarteto
Concerto „Dumbarton Oaks“

Eva Šušková – spev
Irmgard Messin (AT) – flauta
Branislav Dugovič – klarinet
Peter Kajan – fagot
Viliam Vojčík, Peter Kižňanský – lesné rohy
Igor Karško, Peter Biely, Ivana Kovalčíková – husle
Juan-Miguel Hernandez (CAN), Martin Ruman, Peter Vrbinčík – viola
Jozef Lupták, Andrej Gál – violončelo
Juraj Griglák, Robert Ragan – kontrabas
Mária Kmeťková – harfa
Ondrej Veselý – gitara

Piatok 15. 2. 2019 / 18:00 / Kino Lumière
Stravinskij a Príbeh vojaka na filmovom plátne
Stravinskij (1965) dokument
W. Koening & R. Kroitor – réžia
The Soldiers Tale (1983) animovaný film
R.O. Blechman animácia a réžia

Sobota 16.2. 2019 / 19:00 / Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
Nedeľa 17.2. 2019 / 19:00 / Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
Príbeh vojaka
Fascinujúca partitúra z roku 1918, sedem vynikajúcich hudobníkov, dvaja tanečníci a charizmatický Robert Roth ako Diabol, Vojak i Rozprávač v Stravinského hudobnej rozprávke pre dospelých o odvekom boji dobra so zlom, o láske, o vojne i o tom, ako nezapredať svoju dušu. Po uvedení v Bratislave, Košiciach a na festivale Pohoda sa Konvergencie s odstupom niekoľkých rokov vracajú s novým naštudovaním titulu, ktorý patrí k najúspešnejším produkciám v histórii festivalu. FB event: http://bit.ly/2AWXYKz

Program:
Igor Stravinskij (1882 — 1971)
Tri skladby pre sólový klarinet
Branislav Dugovič – klarinet

Igor Stravinskij (1882 — 1971) / Charles F. Ramuz (1878 – 1947)
Príbeh vojaka

Robert Roth – rozprávač
Ivica Franeková, Krisztián Gergye (HU) – tanec
Igor Karško – husle
Juraj Griglák – kontrabas
Ronald Šebesta – klarinet
Peter Kajan – fagot
Zoltán Molnár (HU) – trúbka
Branislav Belorid – trombón
Peter Kosorín – bicie

Ján Štrasser, Elena Flašková – preklad
Silvester Lavrík – réžia
Katarína Lupták – scéna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *