Hudobný maratón v Redute

by

Informácie o koncertoch v utorok, štvrtok, piatok a sobotu.

utorok – 19.00 – Klavírny recitál v Malej sále

streda – 18.00 – Junior koncert, Symfonický orchester Konzervatória v Bratislave s dirigentom Jurajom Jartimom

štvrtok – o 10.00 – Verejná generálka večerného koncertu, večerný symfonický koncert

piatok – doobeda Hudobná akadémia pre školy

večer – a cappella koncert Slovenského filharmonického zboru

sobota – Rodinný koncert

nedeľa – Organový recitál

Fryderyk Chopin v interpretácii Rema Urasina
Ruský klavirista Rem Urasin začal hrať na klavíri ako päťročný. Ako osemročný koncertoval s Tatárskym národným symfonickým orchestrom a ako trinásťročný hral na svojom prvom recitáli diela F. Chopina. Vo svojich pätnástich rokoch vyhral Medzinárodnú súťaž F. Chopina pre mladých klaviristov v Moskve a o tri roky neskôr sa stal laureátom Medzinárodnej klavírnej súťaže F. Chopina vo Varšave. Študoval na Čajkovského konzervatóriu v Moskve. Koncertuje po celom svete. Túto sezónu sa mimoriadne talentovaný interpret predstaví v Slovenskej filharmónii v klavírnych dielach Fryderyka Chopina. V utorok 13. februára uvedie klavírny recitál z jeho diel v Malej sále a vo štvrtok 15. februára vystúpi v Koncertnej sieni, kde po boku orchestra Slovenská filharmónia zahrá Chopinov Koncert pre klavír a orchester č. 2 f mol, op. 21. Na úvod koncertu zaznie Karélia, suita op. 11 Jeana Sibeliusa a koncert ukončí Symfónia č. 5 c mol Osudová, op. 67 Ludwiga van Beethovena. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou Daejina Kima. Koncerty sa začnú o 19.00 h.
Pre mimoriadne veľký záujem návštevníkov o koncerty klavirneho virtuóza Rema Urasina, ktoré sú VYPREDANÉ, sme do nášho programu doplnili VEREJNÚ GENERÁLKU, na ktorú vás srdečne pozývame vo štvrtok 15. februára o 10.00 h. Vstupenky sú v predaji v Pokladnici SF za 8 a 6 €.

Rossiniho Petite messe solennelle pod taktovkou Jozefa Chabroňa
Slovenský filharmonický zbor nás pravidelne reprezentuje na svetových koncertných a operných scénach. Ak bilancujeme jeho posledné obdobie, musíme spomenúť účinkovanie na najväčšom a najstaršom letnom londýnskom festivale BBC Proms, účinkovanie v Monte Carle s vynikajúcim slovenským dirigentom Jurajom Valčuhom, či opätovné účinkovanie vo Viedenskej štátnej opere. Okrem zahraničných pódií Slovenský filharmonický zbor pravidelne uvádza koncerty na domácej pôde Slovenskej filharmónie. Vo februári je to tradične a cappella koncert našej zborovej jednotky pod taktovkou Jozefa Chabroňa.
Uskutoční sa v piatok 16. februára v Koncertnej sieni SF.
Na programe je duchovné dielo Gioachina Rossiniho (1792 – 1868) Petite messe solennelle s poprednými sólistami – Mária Porubčinová, soprán, Eva Garajová, alt, Jozef Gráf, tenor, Tomáš Šelc , bas, dvaja klaviristi – Jana Nagy-Juhász a Tomáš Nemec a Marek Štrbák, organ . Dielo pre kvarteto sólistov, zbor, dva klavíry a organ je jedným z posledných Gioacchina Rossiniho, ktorého vnímame skôr ako operného skladateľa. Na vrchole svojej slávy sa ako operný tvorca odmlčal a ku komponovaniu sa vrátil až ku koncu života. V tomto období, roku 1863 skomponoval Slávnostnú omšu. Po prvýkrát bola uvedená v Paríži 14. marca 1864 v pôvodnej verzii pre komorný zbor, sóla, klavír a organ. Hneď po premiére Rossini dielo zinštrumentoval . V orchestrálnej podobe zaznelo rok po autorovej smrti 4. februára 1869 v parížskom Theátre Italien.
V bratislavskej Redute zaznie pôvodná verzia „labutej piesne „ majstra z Pesara“.
Koncert sa začne o 19-tej.
V orchestrálnej verzii zaznie dielo o mesiac neskôr 23. marca 2018 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Slovenský filharmonický zbor sa predstaví po boku Symfonického orchestra slovenského rozhlasu a sólistov, pod taktovkou Adriana Kokoša.
Pri zakúpení vstupenky na tento koncert využite februárovú akciu
SPOLU NA KONCERT 1+1 vstupenka zdarma,
ktorá sa dá uplatniť iba v Pokladnici SF.
Akcia sa koná pri príležitosti medzinárodnej kampane
Národný týždeň manželstva (12. – 18. február 2018)

Hudobná akadémia a rodinný koncert vo februári
Druhá Hudobná akadémia pre žiakov a Rodinný koncert pre všetky deti. Slovenská filharmónia pozýva vo februári na koncerty svojich najmladších a najmenších návštevníkov. V piatok doobeda o 9.30 a 11.30 sa uskutoční druhá Hudobná akadémia pre bratislavských a mimobratislavských školákov, ktorí sa v tejto koncertnej sezóne na toto podujatie prihlásili. V piatok 19. februára navštívi bratislavskú Redutu opäť 1400 žiakov.
Ak so školou Hudobnú akadémiu nenavštevujete, pozývame vás na druhý Rodinný koncert, s rovnakým programom, ktorý sa uskutoční v Redute v sobotu 20. februára o 16-tej.
Pódium Koncertnej siene Slovenskej filharmónie bude patriť nadšeným profesionálnym umelcom, členom komorného orchestra Classical Music Maniacs, ktorého umeleckým vedúcim je Jarolím Emmanuel Ružička, 1. koncertný majster orchestra Slovenská filharmónia. Sólistami budú traja talentovaní žiaci z dvoch bratislavských Základných umeleckých škôl – violončelista Hugo Jurašek, z triedy Michaely Besedovej (ZUŠ Eugena Suchońa v Bratislave), flautistka Nina Kačurová, z triedy Petra Štrpku a huslistka Júlia Nemcová, z triedy Jany Spálovej (ZUŠ Jozefa Kresánka v Bratislave ). Hudobným popoludním vás bude sprevádzať Martin Vanek. Príďte na koncert do Reduty, mladí hudobníci vás presvedčia, že klasika vie byť zábavná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *