Beethoven ako ho nepoznáte

by

Beethoven ako ho nepoznáte

18. – 25. február 2018 / Bratislava

… pretože až teraz som sa naučil, ako skutočne písať kvartetá
Beethoven

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie (umelecký riaditeľ Jozef Lupták) pripravuje od 18. – 25. februára 2018 v Slovenskom Rozhlase sériu výnimočných komorných koncertov, ktoré budú tentokrát venované jednej z najvýznamnejších skladateľských osobností v dejinách hudby – Ludwigovi van Beethovenovi (1770 – 1827). Pri tejto príležitosti do Bratislavy opäť zavíta svetoznáme britské sláčikové kvarteto Brodsky Quartet, ktoré v priebehu troch dní uvedie tzv. neskoré kvartetá skladateľa. Okrem Brodsky Quartet sa na festivale predstavia aj ďalší renomovaní slovenskí a zahraniční umelci.

Okrem hlavného programu, pozostávajúceho z piatich koncertov, sme pre vás pripravili aj viacero sprievodných podujatí: čítanie z Beethovenovej korešpondencie Robertom Rothom v kníhkupectve Artfórum, premietanie filmu Posledné kvarteto v Kine Lumière a neformálne stretnutie s členmi súboru Brodsky Quartet v kaviarni Berlinka (SNG):

štvrtok / 8. 2. 2018 / Roth číta Beethovena / Artforum / 19.00 hod. / voľný vstup

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie sa už po štvrtýkrát vracia do obľúbeného bratislavského kníhkupectva Artforum s čítaním o hudbe. Vo výbere z korešpondencie Ludwiga van Beethovena prepožičia skladateľovým myšlienkam svoj hlas charizmatický Robert Roth.

pondelok / 12. 2. 2018 / Posledné kvarteto / Kino Lumière / 17.30 hod. / 20.00 hod.

Pre majiteľov permanentiek sme pripravili prekvapenie – špeciálnu projekciu filmu Posledné kvarteto v kine Lumière o 17.30 hod. Film je inšpirovaný Sláčikovým kvartetom č. 14 cis mol op. 131, jedným z Beethovenových fenomenálnych neskorých kvartet, ktoré vytvoril po definitívnej strate sluchu.
Ak ste si ešte permanentku na festival nekúpili – niekoľko ich ešte máme. Na projekciu o 20.00 hod. si vstupenky môžete zakúpiť priamo na stránkach kina.

POSLEDNÉ KVARTETO / A Late Quartet (USA, 2012)
105 min., anglický originál, slovenské titulky
Réžia: Yaron Zilberman
Scenár: Yaron Zilberman, Seth Grossman
Kamera: Jon Delgado
Hrajú: Philip Seymour Hoffman, Christopher Walken, Catherine Keener, Mark Ivanir

Keď violončelistovi svetovo uznávaného sláčikového kvarteta diagnostikujú nevyliečiteľnúchorobu, budúcnosť súboru sa ocitáv ohrození: potláčané emócie a nekontrolovateľné vášne ohrozujú rokmi budované priateľstvá a spoluprácu. Kvarteto má odohrať koncert, ktorý pravdepodobne bude posledným a jediné, čo môže hudobníkov udržať spolu, sú ich vzájomné vzťahy a sila hudby.
vstupenky na projekciu: 5,00 € a 4,00 € (pre členov filmových klubov, ZŤP, seniorov)

pondelok / 23. 2. 2018 / Beethoven o piatej / Čaj s Brodsky Quartet / Berlinka – SNG / 17.30 hod. / voľný vstup

Neformálne stretnutie s členmi súboru Brodsky Quartet v príjemnom prostredí kaviarne Berlinka. Moderovaný rozhovor o hudbe a živote hudobníkov s ukážkami z Beethovenovej tvorby.

Vstup na podujatie je voľný.

nedeľa 18. 2. 2018 / streda 21. 2. 2018 / Komorné koncerty BEETHOVEN / Slovenský Rozhlas

Úvodná dvojica festivalových koncertov bude už tradične patriť stretnutiu vynikajúcich slovenských a zahraničných hudobníkov. Na prvom z koncertov (18. 2.) zaznie komorná hudba s klavírom. V Beethovenových sonátach sa predstavia vo Švajčiarsku pôsobiaci slovenský huslista Igor Karško, violončelista a umelecký riaditeľ Konvergencií Jozef Lupták, ich partnerom bude vynikajúci srbský klavirista Aleksandar Serdar. Koncert vyvrcholí Arcivojvodským triom (1811), veľkolepým dielom venovaným arcivojvodovi Rudolfovi, Beethovenovmu žiakovi, patrónovi a synovi Leopolda II.

Druhý z koncertov prinesie skladby pre väčšie obsadenia: slávnostné Septeto op. 20 pre dychové a sláčikové nástroje (venované Márii Terézii) a zriedkavo uvádzané Sláčikové kvinteto „Búrka“ op. 29. Zostavu elitných slovenských a zahraničných hudobníkov (Branislav Dugovič – klariner, Peter Kajan – fagot, Martin Novák – lesný roh, Marián Svetlík – husle, Martin Ruman – viola, Peter Vrbinčík – viola, Jozef Lupták – violončelo, Ján Prievozník – kontrabas) povedie huslista Sebastian Gürtler, primárius známeho Hugo Wolf Quartet.

Vstupenky na jednotlivé koncerty sú dostupné v sieti Ticketportal. V ponuke je aj permanentka na celý cyklus koncertov za výhodných 69,- Eur.

Viac informácií o Konvergenciách nájdete na webe alebo na facebookovom profile podujatia.

Vďaka patrí našim partnerom:
Slovenská sporiteľna, a. s. , Západoslovenská energetika, a. s..
Podujatie z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Copyright © 2018 Konvergencie, All rights reserved.

Naša mailová adresa:
info@konvergencie.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *