Babij jar Dmitrija Šostakoviča pod taktovkou Juraja Valčuhu

by

Vo štvrtok a piatok 22. a 23. novembra uvedie Slovenská filharmónia, mužská časť Slovenského filharmonického zboru /zbormajster Jozef Chabroň/a sólista Veľkého divadla v Moskve Petr Migunov pod taktovkou medzinárodne uznávaného a renomovaného umelca Juraja Valčuhu nie tak často uvádzané dielo Dmitrija Šostakoviča – Symfóniu č. 13 b mol Babij jar op. 113. Rozsiahla päťčasťová vokálna symfónia zhudobňuje text ruského básnika prozaika, filmára a publicistu Jevgenija Alexandroviča Jevtušenka. Septembrové udalosti v Kyjeve roku 1941 na básnika zapôsobili natoľko, že napísal báseň začínajúcu strofou „Nad Babim Jarom pamjatnikov net.“ Kyjevská roklina Babij jar sa stala miestom masakra. Počas dvoch dní tu popravili viac ako 30 000 Židov. Šostakovičova symfónia je dialógom sólového spevu /bas/ a mužského zboru s doprovodom symfonického orchestra. Premiéra diela zaznela roku v 1962 vo Veľkej sále moskovského konzervatória. V prvej časti koncertu je na programe Symfónia č. 4 B dur, op. 60 Ludwiga van Beethovena.
Slovenský dirigent svetového renomé Juraj Valčuha, hudobný riaditeľ Teatro San Carlo v Neapole, patrí k pravidelným hosťom posledných sezón Slovenskej filharmónie a Bratislavských hudobných slávností. Pod jeho taktovkou zazneli v bratislavskej Redute náročné projekty, medzi ktoré patrí napríklad koncertné uvedenie Straussovej opery Elektra v roku 2017. Na tohtoročnom 54. ročníku BHS uviedol spolu so Slovenskou filharmóniou koncertné predvedenie 1. dejstva Wagnerovej opery Valkýra.

PETR MIGUNOV
pochádza z Leningradu a je absolventom Petrohradskej Štátnej vysokej zborovej školy so zameraním na zborové dirigovanie. Spev študoval na Petrohradskom konzervatóriu, kde absolvoval aj postgraduálne štúdium pod vedením prof. Nikolaja Ochotnikova.
Je sólistom Štátneho akademického speváckeho zboru Capella v Petrohrade,
kde spieval sóla vo Verdiho a Mozartovom Rekviem, Beethovenovej Symfónii č. 9, Bachovej Omši h mol, Rachmaninovovej zborovej symfónii Zvony, Stravinského Svadbe a v ďalších kantátach a oratóriách.
Účinkoval aj v opere a balete Divadla Štátneho konzervatória N. Rimského-Korsakova v Petrohrade, kde stvárnil role ako Mefisto (Gounod – Faust), Kráľ René (Čajkovskij – Jolanta), Gremin (Čajkovskij – Eugen Onegin), Sobakin (Rimskij-Korsakov – Cárova nevesta), Aleko (Rachmaninov – Aleko), Bartolo (Mozart – Figarova svadba), Basilio (Rossini – Barbier zo Sevilly), Don Iñigo (Ravel – Španielska hodinka), Mendoza (Prokofiev – Zásnuby v kláštore).
V roku 2003 debutoval v Boľšom teatri (Veľkom divadle), kde stvárnil viac ako 20 sólových postáv, okrem iného Pimena (Musorgskij – Boris Godunov), Sarasta (Mozart – Čarovná flauta), Sobakina (Rimskij-Korsakov – Cárova nevesta), Deda Mráza (Rimskij-Korsakov – Snehulienka), Kuchárku (Prokofiev – Láska k trom pomarančom), Timura (Puccini – Turandot), Johanna Fausta (Prokofiev – Ohnivý anjel), Collina (Puccini – Bohéma). Pravidelne účinkuje v premiérových predstaveniach Boľšovo teatra, vrátane Verdiho Falstaffa (Pistola), opery Rosenthalove deti Leonida Desiatnikova (svetová premiéra, Rosenthal), Korsakovovej Legendy o neviditeľnom meste Kiteži a panne Fevronii (Princ Jurij), Musorgského Borisa Godunova (Ragnoni), Mozartovho Dona Giovanniho (Leporello), Bergovho Vojcka (Doktor), Verdiho La Traviaty (Doktor Grenvil), Belliniho Námesačnej (Gróf Rodolfo), Borodinovho Princa Igora (Princ Igor), Verdiho Dona Carlosa (Veľký inkvizítor). Zúčastnil sa aj na koncertnom uvedení Debussyho opery Pelleas a Melisanda (Kráľ Arkel) v Čajkovského sále v Moskve.
Spolupracoval s dirigentmi ako Valerij Gergiev, Genadij Roždestvenskij, Michail Pletnev, Jurij Temirkanov, Vladimir Jurowski, Michail Jurowski, Yehudi Menuhin, Vladislav Černušenko, Alexander Vedernikov a s režisérmi ako Jurij Ľjubimov, Eimuntas Nekrošius, Alexander Sokurov, Dmitrij Černiakov, Graham Vick, Francesca Zambello, Pier Luigi Pizzi.
Migunov vystupoval v USA, Holandsku, Belgicku, Švajčiarsku, Nemecku, Francúzsku, Španielsku, Portugalsku, Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Grécku, Južnej Kórei a Japonsku. V roku 2003 debutoval v Carnegie Hall a v Lincoln Center v New Yorku a v roku 2004 v Concertgebouw v Amsterdame.
Úspešne sa zúčastnil na mnohých medzinárodných súťažiach, vrátane Medzinárodnej súťaže mladých umelcov v Tokiu (1. cena), Medzinárodnej súťaže G. V. Sviridova v komornom speve (1. cena), 21. ročníka Medzinárodnej speváckej súťaže M. I. Glinku (2. cena a špeciálna cena), Medzinárodnej súťaže W. A. Mozarta v Salzburgu (špeciálna cena). Ocenenia získal aj na súťažiach v Krakove, Medzinárodnej súťaži Voci Verdiane Città di Busseto a Medzinárodnej súťaži E. Obrazcovovej pre mladých operných spevákov (špeciálna cena).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *