ADVENT v REDUTE

by

Koncerty Vianočné 20., 21. a 22. 12. sú vypredané, rovnako Silvestrovský koncert o 16,00 a slávnostný koncert 1.1.2018.

Vianočné a sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie
V 69. sezóne Slovenskej filharmónie sú pripravené viaceré sviatočné podujatia v Koncertnej sieni a Malej sále. Nechýba koncert Silvestrovský a Novoročný a Trojkráľový.
• Vianočný koncert Slovenského komorného orchestra /Ewald Danel, um. vedúci/ sa uskutoční v nedeľu 10. decembra o 16.00 h. V nedeľné popoludnie zaznie v Koncertnej sieni SF Concerto grosso, op. 8 č. 6 Vianočné Giuseppe Torelliho a legendárna Česká mše vánoční kantora Jana Jakuba Rybu z roku 1796. SKO uvedie toto dielo so Speváckym zborom Lúčnica / zbormajsterka Elena Matúšová/ a mladými sólistami – Katarína Krčmárová, soprán, Katarína Kubovičová, alt, Jozef Gráf, tenor a Tomáš Šelc, bas. Program doplní

• Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor / zbormajster Jozef Chabroň/, Bratislavský chlapčenský zbor / zbormajsterka Magdaléna Rovňáková/ , dvaja sólisti – husľový virtuóz Dalibor Karvay, barytonista Sergej Tolstov a stály hosťujúci dirigent Slovenskej filharmónie Leoš Svárovský – to je ponuka koncertov Slovenskej filharmónie vo štvrtok a piatok 14. a 15. decembra 2017. Na úvod decembrovej dvojice zaznie dielo neznámeho španielskeho autora Joaquina Turinu Evangelio, poéma pre orchester op. 12, ktoré vystrieda Koncert pre husle a orchester č. 2 d mol , op. 22 poľského skladateľa Henryka Wieniawskeho. Henryk Wieniawski bol považovaný za výnimočného huslistu, zložil niektoré z najdôležitejších skladieb husľového repertoáru, medzi ktorými sú aj dva náročné husľové koncerty. Druhý z nich zaznie v bratislavskej Redute v interpretácii Dalibora Karvaya, čerstvého nositeľa ceny Ľudovíta Rajtera, ktorú od roku 2006 udeľuje Hudobné centrum v Bratislave. V druhej polovici koncertu je na programe vokálno-inštrumentálne dielo – Vianočná kantáta Arthura Honeggera, posledné veľké dielo skladateľa. Vychádza z novozákonného príbehu o narodení Spasiteľa. Záver kantáty tvorí nádherná, poetická, inštrumentálna plocha, kde počujeme známe vianočné motívy – vrátane piesne Tichá noc… Honegger skomponoval Vianočnú kantátu a mnoho ďalších diel pre Bazilejský komorný orchester. Tu mala kantáta aj premiéru, pred Vianocami roku 1953. Koncerty sa začnú o 19-tej.

• V utorok 19. decembra o 19.00 h pozývajú na Vianočný koncert členovia súboru pre starú hudbu Solamente naturali /um. vedúci Miloš Valent/ a Vocale Ensemble SoLa / um. vedúca Hilda Gulyasová/. V ich interpretácii zaznie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie Vianočné oratórium Johanna Sebastiana Bacha, ktoré skomponoval v roku 1734. Šesť dielov oratória vyjadruje jednotlivé sviatočné segmenty a pôvodným zámerov bolo uvádzať ich postupne, počas šiestich dní: 24. – 26. decembra a 1.,2., a 6. januára. Veľká časť je prepracovaním skorších oratórií, ktoré Bach napísal pre Collegium musicum v Lipsku. Sólistami večera budú sopranistky Helga Varga Bach, Anna Morva Gulyás, Hilda Gulyásová , altistky Petra Noskaiová a Jarmila Balážová, tenorista Juraj Kuchár, basový part zaznie v interpretácii Tomáša Šelca.

• Už tradičné Vianočné koncerty Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru /zbormajster Jozef Chabroň/ a Bratislavského chlapčenského zboru / zbormajsterka Magdaléna Rovňáková / spestrí v tejto koncertnej sezóne sopranistka Martina Masaryková. Za dirigentským pultom bude stáť stály hosťujúci dirigent SF Rastislav Štúr. Vo vianočne ladenom programe nebude chýbať zmes vianočných kolied. Koncerty sa uskutočnia v stredu 20., štvrtok 21. a v piatok 22. decembra.

• Namiesto tradičného Novoročného koncertu odznie silvestrovský program v posledný deň roku dvakrát o 16.00 a 19.00 h. Na tieto koncerty pozýva Slovenská filharmónia, sopranistka Eva Hornyáková, koncertný majster SF Jarolím Emmanuel Ružička a stály hosťujúci dirigent Rastislav Štúr.

• Na Nový rok je naplánovaný Slávnostný koncert k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky s dielami Ludwiga van Beethovena – Egmont, predohra , op. 84, Fantázia pre klavír, zbor a orchester c mol, op. 80 a Symfonická fantázia na BACH pre organ, sláčikové a bicie nástroje, ESD 93 Eugena Suchoňa. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor / zbormajster Jozef Chabroň / , organistka Bernadetta Šuňavská a klavirista Ladislav Fančovič uvedú slávnostný koncert pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Rastislava Štúra. Koncert sa začne o 20.00 h. Koncert v priamom prenose odvysiela RTVS.

• Koncerty budú pokračovať 6. januára . Náš dirigentský svetobežník Juraj Valčuha sa predstaví v tejto sezóne na Trojkráľovom koncerte, v programe ktorého budú dominovať skladby Nina Rotu, Georgea Gershwina a Leonarda Bernsteina. Koncert sa začne o 19.00 h.

www.filharmonia.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *