Arvo Pärt a Fratres za Václava Havla v podaní Mariana Vargu

Posted · 5 komentárov

zazneli dnes na zádušnej omši za Václava Havla v Dóm Kostole.

Cirkev je Václavovi Havlovi vďačná za nadobudnutú slobodu bez preliatia krvi. Počas dnešnej svätej omše za zosnulého československého exprezidenta to v Bratislave v Katedrále sv. Martina povedal bratislavský arcibiskup a metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

„Václav Havel zomrel v období, keď sa budúcnosť javí neistá a Európa stojí v novom bode zlomu, na novej križovatke svojich dejín. Budú akútne potrebné osobnosti vnímajúce hlas svedomia, svedomia otvoreného nadčasovej pravde,“ zdôraznil počas homílie arcibiskup.

Zvolenský pripomenul, že začiatkom 90. rokov sa v bratislavskej katedrále bývalý československý prezident zúčastnil na koncerte Sedem posledných slov Ježiša Krista na kríži od skladateľa Jozefa Haydna. „Je dnes priam symbolické, že meditoval o Ježišových slovách ‚Otče, do tvojich rúk porúčam svojho ducha‘,“ poznamenal. V príhovore pri uvítaní Svätého Otca Jána Pavla II. zas Havel podľa Zvolenského hovoril o zázraku, ktorý videl v páde železnej opony i rôznych duchovných bariér.

Keď padla železná opona, každému realisticky uvažujúcemu človeku bolo podľa arcibiskupa jasné, že nastávajúci prechod bude bolieť. „Ani kľúčikmi na námestiach neodzvonilo tomu, čo je kdesi hlboko v človeku: ochota vystriedať komunizmus konzumizmom; materializmus ideologický materializmom praktickým; ochota nechať sa ujarmiť namiesto diktátu štátostrany diktátom finančných a politických záujmov mocných tohto sveta,“ podčiarkol Zvolenský. Preto bolo dôležité, že k protagonistom nežnej revolúcie patrili osobnosti, ktoré pravdu a svedomie pokladali za veľmi cenné a posvätné hodnoty, ktorým treba podriadiť všetko rozhodovanie i konanie. Na omši zahrali hudobníci Marián Varga a Eugen Prochác. (TASR)

5 Responses to "Arvo Pärt a Fratres za Václava Havla v podaní Mariana Vargu"
 1. Pohorelec píše:

  Pozeral som aj statny pohreb v Prahe. Keby to nebola tak smutna udalost povedal by som ze velkolepa rozlucka. Myslim ze mu vdacime za vela.

 2. Igi píše:

  Citlivý porozumie, zadubený zatvrdne. Koniec spravodlivého oslobodzuje gaunerov. Už nemôže ukázať na nich preto ho môžu oslavovať. Náš najvyšší stoličný prokurátor, ktorého zosadil kedysi spravodlivý zo stolca strúhal ľútostivé ksichty ako profesionálny shakespearovský negatívny hrdina s pozitivnym ksichtom.
  Sorry. Nezdržal som sa. V tomto okamihu byť nestranný je zločinom proti ľudskosti. Sorry . Peace !!! Radšej hudba. Má vlast ?

 3. vlado burjan píše:

  Bol som na tej omsi a velmi ma sklamala mala ucast politikov aj obcanov. Hlavnu hudobnu liniu tvorilo Mozartovo Requiem a ku koncu zahrali Varga s Prochacom Partove Fratres pre klavir a violoncelo. Bolo to velmi silne… Takze tento tyzden som mal v Dome az dva silne hudobne zazitky – v pondelok to bol Quasars Ensamble.

 4. VinylWorld píše:

  Ignac, tento komentar sem jednoznačne patrí. Nedávaj ho preč. Tiež som mal problém akceptovať, ako sa na tej vlne súdruhovia zviezli.

  Nech si kto chce čo chce hovorí. To, že dnes vôbec môžeme vyjadriť názor, byť v obraze a rozhodovať o svojom osude je zásluha naJmä Havla. Bol idealista, ale veď aj ja som. Až teraz si uvedomujem, čo pre nás urobil. Dal nám poslednú lekciu, ako sa dá znásilniť pravda politikou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *