Quasars Ensemble na BHS 2011 s Ravelom i Zeljenkom

Posted · 2 komentáre

Dva dni po sebe sme strávili v Koncertnej sieti Dvorane. Dnes s komorným telesom Quasars Ensemble dirigent Ivan Buffa, soprán Eva Šušková a mezzosoprán Petra Noskalová.

Orchester založil v roku 2008 Ivan Buffa s cieľom naplniť interpretačnú ideu jeho generácie. Uvádza svetových i slovenských skladateľov, z ktorých viacerí napísali kusy priamo pre nich. (napr. Strach – Ivan Burlas za ktoru dostal skladateľ cenu J.L.Bellu) Súbor pravidelne hosťuje na zahraničných pódiách a realizuje množstvo nahrávok, napr. v Hevhetia rec. im vyšlo viac CD: Contemporary Reflections. Ale k programu:

Koncert bol usporiadaný z diel Igora Stravinského, Mauricea Ravela, Francisa Poulenca, Miloslava Kabeláča, Ilju Zeljenku a Witolda Lutosławského.

Stravinského miniatúra Trois poésies de la lyrique japonaise vznikla ako reakcia na Shoenbergovho Pierrota. Bola venovaná Mauriceovi Ravelovi a napriek krátkosti / či práve preto odštartovala ako bonbónik, ktorý zhutnil a predučil atmosféru celého koncertu.

Ravelove Trois poémes de Stéphane Mallarmé jednoducho musíte počuť. Ravela v tomto období podľa Debussyho „Stravinskij nakazil Schoenbergom“. Prvé dve básne (Soupir, Placet foutile) zhudobnil aj Debussy.

Stravinského Pribautki z roku 1914 majú základ v ruských ľudových veršovaných riekankách. Sú veľmi krátke, ale typicky dynamicky Stravinské.

Ravelov cyklus Chansons madécasses pre hlas a flautu, violoncelo a klavír prináša nový variant exotiky, ktorý má podobu fiktívnej madagaskarskej hudby s veľkým dôrazom na rytmus i expresiou vokálneho hlasu.

Stravinského Three Songs from Shakespeare pre mezzosoprán, flautu, klarinet a violu tiež nezaprie Schoenbergov vplyv.

Úplným prekvapením pre mňa bola Poulencova Rapsodie négre. Skomponoval ju ako 20 ročný a pôsobí veľmi sviežo a atraktívne. Ocenil som aj humor ženského hlasu. 🙂


Samples

 1. Maurice Ravel – Trois Poèmes de Stéphane Mallarmé
 2. Rapsodie Nègre – Francis Poulenc – 1st & 2nd mov.

Šest ukolébavek na slova lidové poesie od Miroslava Kobeláča (1908-79) veľmi milým spôsobom kombinuje Shoenbergove harmónie s moravským folklórom.

Hneď po nich prišiel môj ďalší vrchol večera Galgenlieder – Šibeničné piesne od Ilju Zeljenku. Eva Šušková sa prekonávala. Ten prednes a nadšenie z diela urobili hotový dramatický útvar. Bravó.

Záver patril Witoldovi Lutoslavskému a jeho detskému cyklu Slamený venček a iné skladby. (Slomkowy laňcuszek i inne dziedinne utwory).

Obe sólistky i orchester sa prekonávali a my sme sa len čudovali, že koncert nebol do posledného miesta vypredaný. Toľko zaujímavej dramaturgie a dobrej hudby pokope ho pre nás radí medzi najatraktívnejšie časti programu BHS. Navyše treba poznamenať, že v Dvorane to naozaj zneje. Ku Quasars Ensemble sa ešte určite vrátime.

2 Responses to "Quasars Ensemble na BHS 2011 s Ravelom i Zeljenkom"
 1. V mene Quasars Ensemble dakujeme za dojmy z koncertu na BHS!

  Ak sa máte chuť rozlúčiť sa s členmi súboru, pozývame Vás na posledný koncert roka!

  Cyklus komorných koncertov
  PREMIÉRY

  SPOLOK SLOVENSKÝCH SKLADATEĽOV

  19.12.2011 Dóm sv. Martina o 18.00 hod
  Quasars Ensemble
  Ivan Buffa – dirigent
  Eva Šušková – soprán
  Petra Noskaiová – mezzosoprán
  Marek Štrbák – organ

  Alexander Albrecht (arr.I.Buffa)Reue (Vernosť)
  Friedhofgras (Cintorínska tráva)
  Mein Herz (Moje srdce)
  In der Winternacht (V zimnej noci)
  Der Verdammte (Zatratený)

  Lukáš Borzík Chvalospev Ljubavi

  Iris Szeghy Christmas Carol – slovenská premiéra

  Jozef Podprocký Dve pastorely op.34 č.6

  Ivan Buffa The Four Agreements

  Roman Berger Korczak in memoriam

  Zmena programu vyhradená!
  Vstup voľný

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *