Štvrtok a piatok v bratislavskej Redute pod taktovkou šéfdirigenta

Posted · Add Comment

Slovenská filharmónia sa so šéfdirigentom Jamesom Juddom predstaví aj tento týždeň vo štvrtok a piatok, 2. a 3. novembra. Na úvod koncertov zaznie dielo Alexandra Moyzesa Partita na poctu Majstra Pavla z Levoče op. 67, ktoré patrí medzi diela z vrcholného obdobia skladateľovej tvorby. Obdiv voči Majstrovi Pavlovi súvisí s Moyzesovými rokmi mladosti strávenými v Levoči, kde sa usiloval o reštauráciu vzácneho oltára v Chráme sv. Jakuba. Nasledovať bude Koncert pre violončelo a orchester č. 2 D dur, Hob. VIIb:2 Josepha Haydna. Toto dielo sa dlhé roky pripisovalo Haydnovmu priateľovi,
violončelistovi Antonínovi Kraftovi. Až po druhej svetovej vojne bol v Rakúskej národnej knižnici objavený stratený Haydnov rukopis tejto skladby. Sólistom večerov bude 31 ročný maďarský violončelista István Várdai, držiteľ viacerých prestížnych medzinárodnými ocenení. V roku 2014 vyhral súťaž ARD v Mníchove, v roku 2008 Ženevskú medzinárodnú violončelovú súťaž. V roku 2007 získal tretiu cenu na Čajkovského súťaži v Moskve, v roku 2006 špeciálnu cenu na Violončelovej súťaži Emanuela Feurmanna v Kronbergu a prvú cenu na Medzinárodnej súťaži J. Brahmsa v Rakúsku. Je trojnásobným víťazom Medzinárodnej súťaže Davida Poppera (2000, 2003, 2004). István Várdai hrá na legendárny nástroj „Ex du Pré-Harrell“ Stradivari zostrojený v roku 1673. Na záver koncertu zaznejú variácie na vlastnú tému op. 36 Enigma britského skladateľa Edwarda Elgara. Štrnásť variácií témy je označených iniciálami, ktoré predstavujú skladateľových priateľov a známych.

Šéfdirigent James Judd povedie filharmonikov počas 69. sezóny na ďalších piatich dvojiciach koncertov hlavných abonentných cyklov ( 22./ 23. marec 2018, 28./ 29. marec 2018, 12./ 13. apríl 2018, 19./ 20. apríl 2018, 31. máj a 1. jún 2018). Program záverečnej dvojice je zostavený z diel Zdeňka Fibicha, Antonína Dvořáka a Eugena Suchoňa. Šéfdirigent James Judd ho uvedie so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom na záverečnom koncerte festivalu Pražská jar, ktorý je venovaný 100. výročiu založenia Československej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *