Víťazom súťaže J. N. Hummela je:

Posted · Add Comment

Víťazom 9. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela je Yu NITAHARA z Japonska
V sobotu 23. septembra skončil v bratislavskej Redute 9. ročník Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela. Zúčastnili sa na ňom mladí interpreti z 13 krajín sveta.
Do Finále postúpili traja mladí interpreti – japonskí klaviristi Kana ITO a Yu NITAHARA a Tatiana DOROKHOVA z Ruska.
V sobotu 23. septembra popoludní vystúpili v Koncertnej sieni SF po boku orchestra Slovenská filharmónia a stáleho hosťujúceho dirigenta Rastislava Štúra. V ich interpretácii zazneli klavírne koncerty Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena:
Tatiana DOROKHOVA / Rusko Ludwig van Beethoven Koncert pre klavír a orchester č.3 c mol op.37
Kana ITO /Japonsko Wolfgang Amadeus Mozart Koncert pre klavír a orchester B dur
KV 595
Yu NITAHARA / Japonsko Ludwig van Beethoven Koncert pre klavír a orchester č.3 c mol op.37
Po týchto vystúpeniach, ktoré skončili v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie o 18.00 h medzinárodná porota zložená z prestížnych klaviristov a pedagógov /predseda – Pavel Gililov Nemecko, členovia – Andrea Bonatta, Taliansko, Eva Cahová, Slovenská republika, Martin Kasík, Česká republika, Marian Lapšanský, Slovenská republika, Eliso Virsaladze, Gruzínsko, Andrey Yaroshinsky, Rusko/ rozhodla o troch laureátoch 9. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela, ktoré boli slávnostne vyhlásené o 19-tej hodine v Koncertnej sieni SF.
1. miesto Yu NITAHARA (Japonsko)
2. miesto Kana ITO (Japonsko)
3. miesto Tatiana DOROKHOVA (Rusko)
Mimoriadnu cenu spoločnosti Petronius pre najlepšieho slovenského účastníka získal Miloš BIHÁRY
Na záver slávnostného sobotného programu si návštevníci vypočuli strhujúci koncert víťazov.

Yu Nitahara pochádza z Japonska, kde získal množstvo cien na národných i medzinárodných súťažiach, okrem iných aj na Medzinárodnej klavírnej súťaži Pianale (Nemecko) a Medzinárodnej Viottiho hudobnej súťaži (Taliansko).
Ako sólista i komorný hráč účinkoval v Japonsku, Južnej Kórei a mnohých európskych krajinách. Získal tiež štipendium Hudobnej nadácie Yamaha a Ohga Norio (SONY).
S vyznamenaním absolvoval Univerzitu umení v Tokiu v triede Akiru Eguchi. Od roku 2015 študuje v Univerzite Mozarteum Salzburg.

Kana Ito pochádza z japonskej Nagoye a v roku 2014 ukončila Univerzitu umení v Tokiu. Neskôr študovala na Ecole Normale de musique v Paríži. Získala niekoľko medzinárodných ocenení – 1. cena Grand-Prix na Medzinárodnej klavírnej súťaže Chatou vo Francúzsku, 2. cena a Špeciálna cena Ninetta Mangoni na Medzinárodnej klavírnej súťaže Thalberg v Taliansku, 2. cena na Medzinárodnej hudobnej súťaži na Malte, štipendium Dorothy MacKenzie Artist Recognition Scholarship od organizácie IKIF v USA a 1. cenu na Klavírnej súťaži Karlrobert-Kreiton v nemeckom Kolíne. V roku 2016 patrila tiež medzi 6 semifinalistov na Medzinárodnej hudobnej súťaži Unisa v Pretórii.
Obdržala tiež Cenu primátora mesta Nagoya, Cenu spoločnosti Nagoya-Neapol, ABC Music Award a štipendium Hudobnej nadácie Yamaha.
Ako sólistka účinkovala s mnohými orchestrami a absolvovala viacero recitálov a koncertov.

Tatiana Dorokhova pochádza z Volgogradu, kde s vyznamenaním ukončila Hudobnú školu v triede Anny Tcherfas, neskôr Centrálnu hudobnú školu v Moskve v triede Alexandra Mndoyantsa a v jeho triede aj Moskovské štátne konzervatórium.
Tatiana je laureátkou Medzinárodnej a Národnej súťaže z roku 2001, Medzinárodnej klavírnej súťaže Serebryakova (1. cena, Volgograd, 2004), Medzinárodnej Rachmaninovej klavírnej súťaže (3. cena, Veľký Novgorod, 2006), Medzinárodnej Krainevovej klavírnej súťaže (1. cena, Charkov, 2008), Medzinárodnej klavírnej súťaže Premio Jaen (2. cena, Jaen, Španielsko, 2011), Medzinárodnej hudobnej súťaže Valtidone (2. cena, Valtidone, Taliansko, 2014).
Pravidelne účinkuje v rámci koncertných programov Medzinárodnej nadácie V. Spivakova, Nadácie V. Kraineva a M. Rostropovicha. Je držiteľkou štipendia Ministerstva kultúry Ruskej federácie.
Realizovala CD nahrávku s neznámymi dielami ruských skladateľov. Absolvovala koncertné turné v Rusku, Belgicku, Dánsku, Japonsku aď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *