29.9.2017 Modrokamenská hudobná slávnosť

Posted · Add Comment

Modrokamenská hudobná slávnosť
3. ročník festivalu komornej hudby na Hrade Modrý Kameň

V nádhernej akustike Kaplnky sv. Anny na Hrade Modrý Kameň sa v piatok 29. septembra už po tretíkrát uskutoční Modrokamenská hudobná slávnosť. Na dvoch komorných koncertoch sa predstaví huslista Milan Paľa a maďarský súbor starej hudby Sonatores Pannoniae.
Milan Paľa je pozoruhodným interpretom s vyhraneným názorom, pôsobiacim na Slovensku i v Čechách. Kritika oceňuje jeho intelektuálny vhľad do diela, expresívnosť výrazu a samozrejmú technickú brilanciu. Napriek mladému veku ohuruje mimoriadnou nahrávacou aktivitou s takmer 30 CD na konte. Jeho nahrávka husľových koncertov Albana Berga a Karola Szymanowského získala tohto roku cenu Radio Head Awards. Huslista, ktorý sa preslávil veľkými projektmi venovanými najmä súčasnej hudbe a slovenským autorom, sa posledné roky stále viac obracia aj ku klasickému husľovému repertoáru. Patria sem aj Bachove sólové sonáty pre husle, z ktorých výber zaznie na Modrokamenskej hudobnej slávnosti v kombinácii s hudbou slovenských autorov.
Maďarský súbor Sonatores Pannoniae sa venuje interpretácii neskororenesančnej a ranobarokovej hudby na dobových dychových nástrojoch. V Kaplnke sv. Anny uvedú diela tzv. dvojzborovej polyfónie, ktorá využívala priestorový efekt navzájom si odpovedajúcich súborov, v atraktívnej transkripcii pre 5 dychových nástrojov a organ. Spoluúčinkuje organista Soma Dinyés.

Piatok 29. septembra, Hrad Modrý Kameň, Kaplnka sv. Anny
17.00
Milan Paľa – husle (Slovensko)

18.00
Sonatores Pannoniae (Maďarsko)

Vstup na koncerty je voľný.
……………………………………………………………………………………………………..
Hlavným organizátorom podujatia je občianske združenie ORGANYzácia, spoluorganizátorom Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, Modrý Kameň.
Hlavný partner: Fond na podporu umenia.
Podujatie podporil: Hudobný fond.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *