Evelyn Glennie – 18., 19. mája 2017

Posted · Add Comment

Dirigent svetového mena James Judd pred svojím nástupom na post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie (koncertná sezóna 2017/2018) uvedie v máji dvojicu zaujímavých koncertov s hviezdnymi sólistami. Na prvej z nich (18., 19. máj 2017) sa predstaví ako sólistka britská nepočujúca perkusionistka Dame Evelyn Glennie, dnes už legendárna osobnosť európskeho interpretačného umenia. So Slovenskou filharmóniou uvedie dielo súčasného newyorského skladateľa Johna Corigliana Conjurer Concerto. Ide o koncert pre viaceré bicie nástroje, ktoré sa postupne predstavia v troch častiach – Drevo, Kov a Koža. Program doplní predohra Osy Ralpha Vaughana Williamsa a Symfónia č. 7 A dur op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Evelyn Glennie je prvou osobnosťou v dejinách, ktorá si dokázala úspešne vybudovať a udržať kariéru sólovej perkusionistky. Spolupracuje s najvýznamnejšími svetovými dirigentmi, orchestrami a umelcami. Prvý sólový koncert pre bicie nástroje odohrala v rámci BBC Proms v Roayal Albert Hall v roku 1992, čím si pripravila pôdu pre orchestrálne koncerty so sólovými bicími nástrojmi. Mala tú česť zohrávať vedúcu úlohu v otváracom ceremoniáli pri príležitosti letných olympijských hier v Londýne roku 2012. „Vystúpenie v rámci udalosti akou bola táto je dôkazom, že hudba vplýva na nás všetkých, a dokáže nás spájať spôsobom, akým to hovorené slovo nedokáže.“

Jej sólové nahrávky, ktorých je momentálne vyše 30, sú tak rozmanité ako je jej pódiová kariéra. Jej najpredávanejšími albumami, ktoré dôkladne demonštrujú jej skvelé improvizačné schopnosti, sú Shadow Behind the Iron Sun a Sound Spirits. Ako vedúca inšpirátorka vzniku nových diel pre bicie nástroje má na konte viac než 200 skladieb, ktoré jej dedikovali eminentní skladatelia z celého sveta. Domnieva sa, že toto je kľúčom k jej úspechu ako sólovej perkusionistky. „Je dôležité, aby som pokračovala v povzbudzovaní a spolupráci s rozmanitým spektrom skladateľov, pričom spoznávam mladé talenty.“ Dvojnásobná víťazka Ceny GRAMMY a nominantka na Cenu BAFTA je sama vyhľadávanou skladateľkou a nahráva kvalitnú hudbu pre film, televíziu a hudobné knižnice. Film Touch the Sound a jej osvietené vystúpenie v rámci diskusnej relácie TED sú kľúčovými svedectvami o jej prístupe k zvukovej tvorbe.

Dosiaľ získala viac než 80 medzinárodných cien, ktoré zahŕňajú Polar Music Prize, cenu udeľovanú britskou kráľovnou Damehood a Order Companion of Honour. Evelyn neustále inšpiruje a motivuje ľudí zo všetkých oblastí života. Jej majstrovské kurzy a konzultácie významne vplývajú na súčasnú mládež.

Až do dnešného dňa Evelyn naďalej investuje do realizácie svojej vízie – učiť svet, aby načúval – a pripravuje otvorenie centra, ktoré by stelesňovalo jej misiu: „zlepšiť komunikáciu a sociálnu súdržnosť tým, že povzbudí každého k objavovaniu nových spôsobov počúvania. Chceme inšpirovať, vytvárať, angažovať a posilňovať. „

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *