Juraj Valčuha

Posted · Add Comment

Juraj Valčuha je od októbra 2016 hudobným riaditeľom Teatro di San Carlo Neapel. V rokoch 2009 – 2016 bol šéfdirigentom Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI Torino, ktorý výrazne profiloval a s ktorým slávil medzinárodné úspechy.
Renomovaný dirigent študoval kompozíciu a dirigovanie v Bratislave, v Petrohrade u Ilju Musina a v Paríži u Jánosa Fürsta.
V roku 2005 debutoval s Orchestre National de France a v nasledujúcich koncertných sezónach nadviazal pravidelnú spoluprácu s Philharmonia Orchestra, s filharmóniami v Mníchove a Rotterdame, Gewandhaus Leipzig, Švédskym rozhlasovým orchestrom, Staatskapelle Dresden a Orchestre de Paris. V USA sa predstavil koncertom s Pittsburgh Symphony, hosťoval v Národnom symfonickom orchestri a Los Angeles Philharmonic.
Nasledovali ponuky k spolupráci s Royal Concertgebouw Orchestra, Berlínskou filharmóniou, Cincinnati Symphony a Boston Symphony, San Francisco Symphony Orchestra, Newyorskou filharmóniou, Filarmonica della Scala v Miláne, Santa Cecilia Orchestra v Ríme, National Arts Centre Orchestra v Ottave.
Počas sezóny 2014/2015 opätovne spolupracoval so symfonickým orchestrami v San Franciscu, Cincinnati, Pittsburghu a Philharmonia Orchestra v Londýne. Debutoval s Orchestre symphonique de Montréal, Viedenským symfonickým orchestrom a Konzerthausorchester v Berlíne. Dirigoval operné produkcie Wagnerovho Parsifala v Maďarskej štátnej opere, Pucciniho Turandot v neapolskom Teatro di San Carlo a Janáčkovu Jej pastorkyňu v Teatro Comunale di Bologna.
K najvýznamnejším projektom v sezóne 2015/2016 patrila opätovná spolupráca s Newyorskou filharmóniou, so San Francisco Symphony, Pittsburgh Symphony, Minnesota Orchestra, National Symphony Orchestra, s Mníchovskou filharmóniou, Philharmonia London, Orchestra de Paris, Českou filharmóniou, Bamberskými symofnikmi, a rozhlasovými orchestrami HR a NDR vo Frankfurte a Hamburgu. Okrem toho dirigoval Parsifala v Budapešti.
V sezóne 2016/2017 debutoval Valčuha s Chicago Symphony a s Cleveland Orchestra, a opätovne spolupracoval s orchestrami v San Francisco, Pittsburghu, Washingtone, Montreali a Minneapolise. Z Európy prišli pozvania dirigovať orchester NDR Elbphilharmonie Orchester, Konzerhausorchester Berlin, Orchestre de Paris, Orchestre National de France, Orchestra dell’Academia Nazionale di Santa Cecilia. Ako operný dirigent sa Valčuha okrem dnešného predvedenia Elektry prezentuje vo Florencii (Faust), Neapoli (Carmen) a Bologni (Peter Grimes).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *