Bartók: Jerusalem Quartet

Posted · Add Comment

Šesť sláčikových kvartet (1908—1939), ktoré zaznejú piatok a sobotu 17. a 18. februára v podaní svetoznámeho súboru Jerusalem Quartet, je považovaných za vrcholné diela komornej hudby 20. storočia. V týchto výnimočných skladbách sa cez Bartókovho génia zrkadlia tradícia európskej komornej hudby (Beethoven), výdobytky neskorého romantizmu (Liszt, Strauss) i dedičstvo stredoeurópskej ľudovej hudby. „Vášeň, precíznosť, vrúcnosť a hrejivý súzvuk, toto sú poznávacie znamenia tohto excelentného izraelského kvarteta,“ napísali noviny The New York Times o Jerusalem Quartet, ktorý patrí od svojho debutu v roku 1996 k najvyhľadávanejším medzinárodne pôsobiacim komorným telesám.
KONVERGENCIE – spoločnosť pre komorné umenie | Čapkova 10 | 811 04 Bratislava | www.konvergencie.sk
Súbor pokračuje v tradícii kvartetovej hry, ktorú sa mu darí rozvíjať unikátnym spôsobom. Profituje zo spolupráce s osobnosťami ako Martin Fröst, Steven Isserlis, Sharon Kam, Elisabeth Leonskaja, Alexander Melnikov či András Schiff, pričom každý z hostí sa stáva integrálnou súčasťou súboru a súčasne ho obohacuje o niečo nové.
Jerusalem Quartet je pravidelným a obľúbeným hosťom najprestížnejších svetových pódií. Za zvlášť priaznivé možno označiť jeho prijatie v USA, kde sa predstavil v New Yorku, Chicagu, Clevelande, Los Angeles, Philadelphii i Washingtone. V Európe koncertoval v renomovaných koncertných sieňach ako Zürich Tonhalle, Herkulessaal v Mníchove, Wigmore Hall v Londýne či i v parížskej Salle Pleyel a vystúpil na festivaloch ako Schubertiade Schwarzenberg, Verbier Festival, Rheingau Musikfestival. Nahráva exkluzívne pre vydavateľstvo Harmonia mundi. Albumy s Haydnovými sláčikovými dielami a Schubertovým kvartetom Smrť a dievča získali množstvo ocenení vrátane Diapason d’Or, BBC Music Magazine Award v kategórii komorná hudba i ceny ECHO Klassik. V januári 2014 zaznamenala podobný úspech nahrávka kvartet Janáčka a Smetanu.
Dvadsiate výročie svojej existencie oslávi celosvetovým koncertným turné a vďaka Konvergenciám bude jednou z jeho zastávok i Bratislava.
Vstupenky na jednotlivé koncerty sú dostupné v sieti Ticketportal.
Viac informácii o podujatí nájdete na www.konvergencie.sk, alebo na info@konvergencie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *