Bartók v Prešporku!

Posted · Add Comment

Riaditeľ festivalu Jozef Lupták pozýva na stretnutie s Bartókom.
Bartók v Prešporku!

Maďarského skladateľa Bélu Bartóka (1881–1945), jedného z najoriginálnejších a najvýznamnejších tvorcov hudby 20. storočia, spájajú so Slovenskom viaceré väzby. V dnešnej Bratislave študoval na gymnáziu a nadviazal tu dlhoročné priateľstvá. Medzi jeho najbližších priateľov patril skladateľ a dirigent Cirkevného-hudobného spolku pri Dóme svätého Martina Alexander Albrecht (1885—1958). Z Albrechtových spomienok na Bartóka v knihe Túžby a spomienky (Hudobné centrum, 2008) bude 1. 2. 2017 o 19.00 hod. v bratislavskom kníhkupectve Artforum na Kozej ulici čítať Milan Lasica. Súčasťou čítania bude výber zo 44 duet pre dvoje huslí, v úprave pre violu (Martin Ruman) a violončelo (Jozef Lupták). Viac informácii o podujatí najdete na FB evente.
Kvartetá a komorná hudba

Šesť sláčikových kvartet (1908—1939), ktoré zaznejú piatok a sobotu 17. a 18. februára v podaní svetoznámeho súboru Jerusalem Quartet, je považovaných za vrcholné diela komornej hudby 20. storočia. V týchto výnimočných skladbách sa cez Bartókovho génia zrkadlia tradícia európskej komornej hudby (Beethoven), výdobytky neskorého romantizmu (Liszt, Strauss) i dedičstvo stredoeurópskej ľudovej hudby.

Jerusalem Quartet patrí od svojho debutu v roku 1996 k najvyhľadávanejším medzinárodne pôsobiacim komorným telesám. Súbor, ktorý vlani pre známe vydavateľstvo Harmonia mundi nahral Bartókove kvartetá č. 2, 4 a 6, spolupracoval s umelcami ako Sir András Schiff, Steven Isserlis alebo Elisabeth Leonskaja. Dvadsiate výročie svojej existencie oslávi celosvetovým koncertným turné a vďaka Konvergenciám bude jednou z jeho zastávok i Bratislava. Dvojicu večerov s Bartókovými kvartetami doplnia koncerty, na ktorých budú účinkovať vynikajúci slovenskí interpreti. V Klavírnom kvintetea Divertimente sa predstavia v zahraničí pôsobiaci huslisti Igor Karško(Švajčiarsko) a Peter Biely (Španielsko), koncertný majster Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Marián Svetlík, sólový violista Slovenskej filharmónie Martin Ruman, violončelista Andrej Gál, sólista, vyhľadávaný komorný hráč a umelecký riaditeľ Konvergencií Jozef Lupták (violončelo), klaviristka Nora Skuta a ďalší. Medzi výnimočné zážitky bude nepochybne patriť aj Prvá husľová sonáta s charizmatickým Milanom Paľom a Ladislavom Fančovičom (klavír).

Bartók a slovenská ľudová pieseň

V rokoch 1906–1918 zozbieral, zapísal a roztriedil tisícky ľudových nápevov. Melódie, ktoré si odniesol z pobytov na strednom Slovensku, predstavujú spolu s maďarskými a rumunskými piesňami v jeho zápisoch najpočetnejšiu skupinu. Výsledky Bartókových etnomuzikologických výskumov vydala v rokoch 1959, 1970 a 2007 Matica slovenská. Skladateľ považoval slovenské ľudové piesne za významný inšpiračný zdroj svojho originálneho hudobného jazyka. Na Konvergenciách zaznejú v podaní zboru Danubius Singers (dirigent Daniel Simandl) u nás pomerne zriedkavo uvádzané Bartókove zbory: Slovenské ľudové piesne pre mužský zbor (1917) a Slovenské ľudové piesne pre miešaný zbor a klavír (1916). Sopranistka Helga Varga Bach a klavirista Ivan Šilleruvedú nádherné Dedinské scény, ktoré vznikli na melódie piesní z okolia Zvolena.
Bartók sa vracia do Prešporku, tešíme sa na stretnutia s hudbou.

Viac informácií nájdete na stránke podujatia na našom Facebooku.
„… nech hovoríme hocijakou rečou, nech sú naši predkovia ktokoľvek, my všetci rozumieme tomu, čo nám chce povedať. Beethoven napísal na partitúru svojej Missy solemnis: Zo srdca nech vojde do sŕdc. Čo vám chcem povedať o mojom priateľovi Bélovi, je toto: nielen ho obdivujte, ale milujte ho a keď k vám príde so svojou hudbou, otvorte mu svoju dušu!“ Alexander Albrecht: Béla Bartók – ako som ho poznal (In: Túžby a spomienky, Hudobné centrum 2008)
V S T U P E N K Y

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *