Fryderyk Chopin v interpretácii Su Yeon Kim

Posted · Add Comment

Su Yeon Kim sa v minulom roku stala víťazkou 8. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže      J. N. Hummela v Bratislave. Túto koncertnú sezónu sa mladá mimoriadne talentovaná interpretka predstaví v klavírnych dielach Fryderyka Chopina. V utorok 24. novembra uvedie klavírny recitál z jeho diel v Malej sále Slovenskej filharmónie v novom koncertnom cykle Klavír a klaviristi. Vo štvrtok a piatok 26. a 27. novembra vystúpi v Koncertnej sieni SF, kde po boku orchestra Slovenská filharmónia zahrá Chopinov Koncert pre klavír a orchester č. 1 e mol op. 11. Na úvod koncertu je na programe Notturno Ges dur č. 1 op. 70 klaviristu, skladateľa a dirigenta Giuseppe Martucciho, generačného vrstovníka Giacoma Pucciniho . Na záver zaznie Omša d mol Nelsonmesse Josepha Haydna. Sólové party zaznejú v interpretácii sopranistky Martiny Masarykovej, altistky Petry Noskaiovej, tenoristu Jozefa Gráľa basistu Tomáša Šelca. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor /zbormajster Jozef Chabroň/a sólisti sa vo štvrtok a piatok predstavia pod taktovkou Eralda Salmieriho. Koncerty začnú o 19.00 h.

___________________________________________________________________________

Su Yeon Kim sa narodila v Južnej Kórei, kde začala s hrou na klavíri ako 5-ročná u Eunjoo Heo, študovala na Škole umení v Yewone a prípravnej škole Kórejskej národnej univerzity umení. Študovala u Choong-Mo Kang na Kórejskom inštitúte umení a u Chong-Pil Lim na Kórejskej národnej univerzite umení (2012~2013). Od septembra 2014 je študentkou Pavla Gililova na Univerzite Mozarteum v Salzburgu.

Su Yeon Kim získala množstvo cien z národných a medzinárodných súťaží: 1. cena ma Ázijskej Chopinovej medzinárodnej klavírnej súťaži v roku 2005 a 2008, 2. cena na Medzinárodnej Čajkovského súťaži pre mladých hudobníkov v roku 2009, 3. cena na Medzinárodnej juniorskej klavírnej súťaži v Minnesote v roku 2011, 2. cena na Medzinárodnej klavírnej akademickej súťaži v roku 2013 a v roku 2014 sa stala semifinalistkou na 30. ročníku Medzinárodnej klavírnej súťaže Alessandro Casagrande.

Su Yeon Kim realizovala množstvo recitálov v Kórei, vrátane debutového recitálu ako 8-ročná, sólových recitálov pre Kumho Prodigy v Umeleckej sále Kumho v Seoule (2005, 2008) a sólového recitálu na Sále YAMAHA v Seoule (2009). V roku 2008 účinkovala na festivale Euro Music na Koncerte mladých umelcov v Mendelssohnovom dome v Lipsku. V tomto roku účinkovala s Krakovskou filharmóniou, Orchestrom pri Hamarikyo Asahi Hall v Tokiu a s Mládežníckym orchestrom Kórejskej národnej univerzity umení.

V roku 2011 získala vďaka Kórejsko-rakúskej kultúrno-technologickej asociácii pozvanie na sólový recitál do koncertnej sály v Mozarthause vo Viedni a tiež do Pamätného domu Bélu Bartóka v Budapešti. Okrem toho nahráva pre kórejskú rozhlasovú spoločnosť KBS a Classic FM.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *