Konvergencie oslávia v septembri 15. narodeniny

Posted · Add Comment

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie, ktorý založil popredný slovenský violončelista Jozef Lupták, oslávi na jeseň už 15. narodeniny. Od 11. do 22. septembra pripravili organizátori v Bratislave v rámci aktuálneho ročníka pre návštevníkov osem hudobných večerov, nebude chýbať vernisáž fotografií dokumentujúcich príbeh Konvergencií ani tradičný koncert pre deti.

Prvým podujatím Konvergencií bude výstava fotografií (11. 9.) v atraktívnych priestoroch design factory, na ktorej predstavia svoj pohľad na 15 rokov festivalu cez objektív fotoaparátu Daniela Meressa Rusnoková, Jarmila Uhlíková, Martina Šimkovičová a ď.

Festival, ktorý nezabúda a spája

Dvojportrét klasika slovenskej hudobnej alternatívy Martina Burlasa (1955) a svetoznámeho minimalistu Philipa Glassa (1937) ponúkne 15. 9. na novom organe v Dóme sv. Martina Fero Király spolu s festivalovým ansámblom Bratislava Convergence Players. Netradičné spojenie priestoru starobylého dómu a súčasnej hudby dotvorí svetelný dizajn Jána Šicka. Súčasnej hudbe bude patriť aj koncert 17. 9. v koncertnej sieni Klarisky, na ktorom zaznie svetová premiéra 6 bratislavských koncertov na Slovensku pôsobiaceho petrohradského rodáka Jevgenija Iršaia (1951). Vznik skladieb inšpirovalo umenie slovenských interpretov, huslistu Milana Paľu, violončelistu Jozefa Luptáka a akordeonistu Petra Katinu. Konvergencie, ktoré nadväzujú na hudobné tradície Bratislavy a udržiavajú kontakty so súčasnými tvorcami, si koncertom 20. 9. pripomenú v design factory 10. výročie úmrtia významného slovenského skladateľa Juraja Beneša (1940–2004).

Bez žánrových obmedzení

K histórii festivalu Konvergencie, ktorého názov inšpiroval legendárny album skupiny Collegium musicum, patrí vyhýbanie sa žánrovým i štýlovým obmedzeniam. „Neklasickej“ hudbe bude tento rok patriť večer 18. 9., počas ktorého sa v design factory predstavia virtóz na hangu Manu Delago (spolupracujúci s Björk alebo Anoushkou Shankar) spolu so súborom Living Room in London. Konvergencie budú hostiť aj francúzske jazzové trio Drum’n Koto kanadského kontrabasistu Chrisa Jenningsa, ktorého netradičný zvuk definuje použitie japonského strunového nástroja. Súbor absolvoval úspešnú slovenskú premiéru v júni na Konvergenciách v Košiciach. Po vypredaných koncertoch Zelenej pošty alebo skupiny Bez ladu a skladu poskytne festival tento rok dôvod na stretnutie ďalšiemu kultovému zoskupeniu. V nedeľu 21. 9. vystúpia v Refinery Gallery „rovinskí gentlemani“, známi aj ako Ventil RG.

Sviatok komornej hudby

Komorná hudba patrí tradične k dramaturgickým i hudobným ťažiskám festivalu. Na úvod Bratislavskej noci komornej hudby (19. 9.) vystúpi v design factory súbor Lotz trio, hrajúci na kópiách vzácnych dychových nástrojov, ktoré boli objavené na hrade Krásna Hôrka. Pozvanie na festival prijali ďalší špičkoví interprti zo sveta klasickej hudby, huslista Hagai Shaham, klavirista Arnon Erez a violončelista Raphael Wallfisch, ktorých na pódiu vystriedajú slovenskí umelci Milan Paľa, Jozef Lupták a Nora Skuta. Maratón komornej hudby ponúkne diela klasikov Josepha Haydna a Franza Schuberta, ale aj kompozície súčasných skladateľov Arvo Pärta a Johna Zorna. Klasike bude patriť aj koncert 20. 9., na ktorom pod vedením vo Švajčiarsku pôsobiaceho slovenského huslistu Igora Karška zaznejú zriedkavo uvádzané oktetá Dmitrija Šostakoviča a Georgea Enescu.

Beethoven ako bonus

Narodeninový ročník medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie ukončí bonusový koncert v Slovenskom rozhlase 24. 9., na ktorom sa v dielach klasika so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod taktovkou Maria Košika predstavia sólisti Igor Karško, Jozef Lupták a Nora Skuta. Osem dní, dvanásť koncertov, nekonečne veľa hudobných zážitkov, všetci sú srdečne pozvaní.
Vstupenky na festival sú dostupné v sieti Ticketportal, aktuálne informácie o programe nájdete na www.konvergencie.sk a na facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *