Zelená pošta uzavrela Konvergencie … pokračuje v Košiciach

Posted · 3 komentáre

Tak ďalší výborný festival nám skončil. Záverečný koncert Zelenej pošty som vnímal ako konfrontáciu a reflexie medzi dnes už klasickým art rockom a vážnou hudbou, medzi starým a novým, ako niečo, čo kladie otázky.

Hľadám obraz a nie rám

Nadčasovosť tvorčieho zoskupenia Varga, Hammel, Griglák, Frešo (myslím tým sólové projekty, Prúdy, Collegium Musicum i Fermátu) je neuveriteľná. Čím to je? Textami? Dušou? Hudobnou kompozíciou? Interpretačným prevedením? Nech je to ako chce, človek si musí klásť otázku. Existuje dnes vôbec súčasná slovenská rocková kapela, ktorú by som musel vidieť na živo? Táram. Prirodzene je. Pre mňa napríklad taký Longital.

Smutná ranná električka ukázala skutočnú kvalitu muzikantov. Nedá mi nepoznamenať, že projekt, kde o niečo ide spoznám aj podľa toho, že v ňom búcha Valihora. Naozaj oceňujem ako udrží celú muziku pohromade – napriek tomu, že kazí vekový priemer. 🙂 Až pri Labutej piesni som si uvedomil krásne farebné harmónie Vargových Hammondov, Hammelovho hlasu a Griglákovej gitary. Áno. Keď sa zapozeráte na synergiu a prežívanie Valihoru a Grigláka, dôstojnú Frešovu stabilizáciu kapely, Vargove sústredenie pochopíte, že títo ľudia sú skutoční umelci. Nemohli by robiť nič iné. Proste žijú pre svoj nástroj.

1972 – 2012

40 rokov a hudba má stále čo povedať. Počúvajúc texty a kompozície musím súhlasiť s Maďaričom v jednom. Súčasné komerčné médiá svojou podsúvavosťou, nenáročnosťou vychovávajú len k idiotizácii publika. Rozmýšľam, aká by bola kariéra tak fenomenálneho gitaristu ako je Griglák, klávesistu ako je Varga dnes. Ak by sa narodili niekde za morom či o 30 rokov neskôr. 70 roky boli vôbec prajné skvelej hudbe. Pred pár rokmi som v Aréne odfotil Vargu v objatí s Hammelom a Griglákom. Vtedy som si povedal – možno naposledy, keď ich takto pospolu vidím. Život ukázal chvalabohu – že som sa mýlil.

Čakal som, že konvergencie uzavrú Konvergencie, ale prídavky skončili obligátne. Zvonky Zvoňte. Nečudo. Návrat k počiatkom. Keď ešte v hudbe išlo o niečo viac, než len peniaze.

Čo dodať na záver. Neostáva mi nič iné len pogratulovať art directorovi Jozefovi Luptákovi k skvelému festivalu s výbornou dramaturgiou. Spomeňme Hilliardovcov, Buffovcov, Vargovcov ale najmä odvahu ísť do sólových recitálov, ktoré umožnia človeku oveľa viac precítiť nástroj. Možno práve toto je cesta ako profilovať aj v budúcnosti tento festival.

Vďaka.


Samples

3 Responses to "Zelená pošta uzavrela Konvergencie … pokračuje v Košiciach"
 1. I kachnic píše:

  bol som tam na 17,00, bolo to fakt skvelé. Neľutujem.

 2. Igi píše:

  Mne ostava pockat si na platnu. Ale nieco z Irish tour prinesiem aj pre vas.

 3. VinylWorld píše:

  Legendárny album Zelená pošta Hammela a Vargu bude mať v Košiciach až dva koncerty!

  V nedeľu 23. 9. 2012 sa v bratislavskej design factory uskutočnil historicky prvý LIVE koncert albumu Zelená pošta. Pre veľký záujem publika hneď dvakrát. Jedinečné turné po Slovensku pokračuje v utorok, 25. 9. 2012 o 19.00 hod. v banskobystrickom evanjelickom kostole. Výnimočný záujem o koncert je však aj v Košiciach, preto sa organizátori medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie rozhodli pridať ešte jeden koncert o 17.00 hod. aj v košickej Historickej radnici!
  Na koncerte spoluúčinkuje popri dvoch hlavných protagonistoch Pavlovi Hammelovi a Mariánovi Vargovi aktuálna zostava súboru Collegium musicum: Fedor Frešo (basová gitara), František Griglák (elektrická gitara), Martin Valihora (bicie) a ako hosť Peter Preložník (klávesy).
  Legendárna nahrávka, jeden z najvýznamnejších albumov slovenskej hudby, vyšla pôvodne v roku 1972 vo vydavateľstve Opus v produkcii Fedora Freša. Okrem dvojice hlavných protagonistov na nej účinkovali aj Vargovi spoluhráči z formácie Collegium musicum Fedor Frešo (basová gitara, spev), Dušan Hájek (bicie) a Rastislav Vacho (gitara), v dvoch skladbách hosťoval známy český gitarista zo skupiny Modrý efekt Radim Hladík.

  „Sú to nadčasové pesničky. Nápadito vymyslené aj zaranžované a bravúrne zahraté. To vie každý, kto pozná album Zelená pošta z roku 1972. Nik ich však doteraz nemohol počuť naživo, všetky pokope.”
  Oliver Rehák, SME, 25. 9. 2012

  Pestrý zvukový svet Zelenej pošty dotvorili štúdiový sláčikový orchester Československého rozhlasu či Bratislavské dychové kvinteto, otvárajúce album Vargovou skladbou Domáca úloha (pôvodne klasickou kompozíciou z čias konzervatoriálnych štúdií), ale napríklad aj na svoju dobu neobvyklé využitie stereoefektu v úvode piesne Tenis. Zelená pošta obsahuje aj jednu z najpôsobivejších skladieb slovenskej populárnej hudby – Smutnú rannú električku, ktorá vznikla zhudobnením rovnomennej básne Miroslava Válka. S výnimkou Válkovej básne sa na albume textársky podieľali Kamil Peteraj a Boris Filan.
  Vstupenky na koncert Zelenej pošty v Košiciach si možno zakúpiť v MIC Košice alebo prostredníctvom http://www.eventim.sk. Na 21. novembra je naplánovaný koncert aj v Prahe.

  team Konvergencie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *