ECM Summer Special Offer 2012

Posted · 5 komentárov

Kvalitná muzika? Prišiel čas nakupovať 🙂

Summer Special Offer

btw ďalšie ocenenie pre Manfreda Eichera

Manfred Eicher receives TONO Award 2012

For his work as “an exceptional music mediator” Manfred Eicher has been named winner of the TONO Award 2012 by a jury of Norwegian composers. The award was presented to Eicher at a ceremony at the Molde Festival on July 16, by the composer Synne Skouen. From the Jury’s findings:

“Manfred Eicher has contributed greatly to Norwegian music for many years and continues to do so. Eicher is the rare combination of a music executive who also works as a creative producer. His musical abilities, position, and passionate commitment have helped develop, improve and promote a long line of Norwegian composers, lyricists and performers. After first playing a major role in putting the concept of ‘Nordic jazz’ on the international map, Eicher has more recently made a mark with high-profile releases within experimental contemporary classical music. Consequently he appears today as bold, independent mediator in a broad spectrum of contemporary forms of expression (…) Both artistically and commercially Manfred Eicher appears as a formidable mentor and source of inspiration. The jurors can hardly think of any other non-Norwegian music industry figure who has made such an indelible impact on our music scene.”

Gratulujeme

5 Responses to "ECM Summer Special Offer 2012"
 1. Igi píše:

  Miestami veľmi dobré ceny.

 2. Igi píše:

  Čo je okrem Kolínskeho koncertu povinné z Keith Jaretta ?

 3. Petere píše:

  Celkom problem Keith Jarrett bol veľmi produktívny bohužiaľ prejavilo sa to aj na dosť vekej zameniteľnosti jeho nahrávok. Určite standards 1,2 ale to je už starina. Vôbec by bolo zaujímavé si vypočuť, kam sa posunul teraz. Priznám posledná vec ktorú som počul bolo Yesterdays. Všetky jeho nahrávky majú nadštandardnú úroveň, ale je ich veľmi veľmi veľa.

 4. Igor T píše:

  a viete aj niečo odporučiť? Neorientujem sa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *