4 x Salve Regina a More impresionizmu k tomu

Posted · 2 komentáre

To je plán na budúci týždeň v Slovenskej filharmónii.

Starú hudbu mám rád, obzvlášť keď ju mám podanú ako generačnú konfrontáciu 4 skladateľov od baroka po vrcholný romantizmus (Antonio Vivaldi, Giovanni Battista Pergolesi, Joseph Haydn, Franz Schubert) v utorok určite nevymeškajte.

A štvrtok s piatkom tentokrát úplne ovládnu impresionisti. Už Debussyho dielo More by vás malo nalákať.

More Debussyho fascinovalo od detstva. V roku 1903 sa rozhodol venovať svojmu milovanému moru celú skladbu. Tá vznikala za veľmi dramatických okolností Debussyho rozvodu. Dokončil ju až v roku 1905 v anglickom meste Eastbourne, ležiacom na anglickom južnom pobreží. V tom čase už bol šťastne ženatý v druhom manželstve. Premiéra diela sa uskutočnila v roku 1905 v Paríži s Lamoroux Orchestra pod vedením Camilla Chevillarda. Ten si ale nedokázal poradiť s náročnou partitúrou a dielo bolo preto prijaté s rozpakmi. Neskor sa More pokúsil dirigovať sám Debussy, ale ani on však nedostal z hráčov to, čo potreboval. Krásu skladby naplno odhalilo až dirigentské majstrovstvo Artura Toscaniniho.

Sám skladateľ označil More ako „tri orchestrálne skice“. Práve v tomto diele sa Debussy najviac priblížil tvorbe klasickej symfónie. V žiadnom prípade ho však nemožno za ňu považovať, rovnako ani zasymfonickú báseň, ako sa niekedy More chybne označuje. Toto dielo totiž nezhudobňuje žiadnu báseň, ani konkrétny obraz. Podobne ako u Faunovho popoludnia ide len o esenciu určitej témy. Debussy v skladbe zachytil svoje dojmy, nálady a asociácie súvisiace s morom. -wp

 1. Francis Poulenc
  Sinfonietta
 2. Maurice Ravel
  Pavana za mŕtvu infantku
 3. Claude Debussy
  More
2 Responses to "4 x Salve Regina a More impresionizmu k tomu"
 1. Petere píše:

  Bože, ja raz neviem ako to ten Händel kladie tie noty, že vo mne prebúdzajú len všetko to dobré, čo vo mne je.

  Mohli ste si vypočuť aj Pergolesiho, Vivaldiho, Schuberta a Haydna. Na to isté téma. Pocta Márii. Miloš Valent a jeho Solamente naturali mi pripravili nádherný večer.

 2. Petere píše:

  Slovenská filharmónia pripravila na marec špeciálnu príjemnú JARNÚ AKCIU: vstupenky na poslednú chvíľu.
  Ak si zakúpite vstupenky na ktorýkoľvek marcový koncert jeden pracovný deň pred jeho konaním, cena 1 vstupenky je 5€.
  Táto akcia platí iba v prípade, že koncert nie je vypredaný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *