Mozart a Beethoven v Redute

Posted · 7 komentárov

Dnes je nádherne uzdravujúce menu. Vždy, keď počúvam Mozartovu hudbu ako keby som relaxoval.

Wolfgang Amadeus Mozart
Symfónia č.41 C dur Jupiterská KV 551

Je to posledná a podľa mňa najkvalitnejšia Mozartova symfónia z roku 1788. Jej 4 časti

 1. Allegro vivace, 4/4
 2. Andante cantabile, 3/4 in F major
 3. Menuetto: Allegretto – Trio, 3/4
 4. Molto allegro 2/2

sú aranžované v tradičnej klasicistickej forme toho obdobia. Pre toho, kto  chce spoznať Amadeove symfónie toto je najlepší štart.

Druhá časť koncertu bude tiež patriť k vrcholom klasicizmu. Pastorálma symfónia vznikla hneď po Osudovej.  Má idylickú vidiecku atmosféru, v ktorej každá časť má súvisiaci názov. Identifikujete náladu?

1. Príjemné pocity pri príchode na vidiek
2. Scéna pri potoku
3. Dedinská zábava
4. Búrka
5. Pastierska pieseň

Symfónia je novátorská i v tom, že rozširuje počet častí na 5. Už čoskoro donesieme aj nejaké LP nosiče a ukážky. Ak máte typ na najlepšiu interpretáciu sem s ním.  A prirodzene stretneme sa na koncerte.

Ludwig van Beethoven

Symfónia č.6 F dur Pastorálna op. 68

Ten istý koncert sa zopakuje ešte raz zajtra v piatok 3.2.2012 o 19.00 h. vo vynovenej koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Redute.

Pozývame Vás.

7 Responses to "Mozart a Beethoven v Redute"
 1. audiomen píše:

  aj by som išiel, ale prečo takto na poslednú chvíľu?

  • Petere píše:

   Však čo ti bráni zajtra je repete a môžem povedať, že to stojí za to.

  • Igi píše:

   v utorok 7. februára fašiangový koncert súboru pre starú hudbu musica aeterna s umeleckým vedúcim petrom zajíčkom.
   v nedeľu 12. februára štvrtý koncert cyklu slovenského komorného orchestra bohdana warchala /umelecký vedúci ewald danel/.
   v utorok 21. februára sa v malej sále sf o 19,00 h uskutoční koncert v spolupráci s the international holland music sessions.
   v utorok 28. februára sa v rámci komorných utorkov predstavia členovia komorného súboru alea.

   informácie o všetkých koncertoch a program nájdete na http://www.filharmonia.sk
   atd. nam tu visi od 28.januara. http://www.vinylworld.sk/?p=10573

 2. Petere píše:

  som sa práve vrátil z koncertu a otváram fľašku Merlotu po tom príjemnom zážitku.
  Jupiter – Darmo, všetci hovoria, že prvá a štvrtá časť dominuje. mňa dnes dostala druhá. Vedel by som ten zážitok pomenovať krátko.

  Krása očakávaného. Áno. To je Mozart.

  Nádherné melódie jemne sa posúvajúce z nástroja na nástroj, štafeta harmónie a krásy, uvoľňujúce, uzdravujúce, aristokraticky dominantné, plné pohody. Tá ľahkosť prelínania je úžasná. Klasicizmus vôbec ponúka namiesto efektov skôr formálnu čistotu.

  A čo Beethovenova Pastorálna?

  Proste nádhera. Krása. Skvelá flauta a hoboj. Výborná búrka.

  A dirigent? Emmanuel Villaume opäť nesklamal. Jeho vedenie orchestra vo mne vyvoláva temer baletné asociácie. Bravó. Otvára pre mňa v hudbe nový rozmer. By ma zaujímalo, prečo Beethoven s paličkou a Mozart bez. Teším sa na budúce. 🙂

  MImochodom málokto vie, že priamo na stránkach Slovenskej filharmónie si môžte ukážky koncertov priamo vypočuť.

 3. Igi píše:

  cesty osudu a hudby sú nevyspytateľné. mozart sa ku mne približuje rôznymi cestami. cez formanovho amadea. veď viete schaferov amadeus je plný emócií. radosť, smútok, zúfalstvo i nádej, múdrosť a bláznovstvo. súbeh protikladov na malej ploche stvárni iba génius. táto hudba posúva náš život z blata každodennosti do priestoru výnimočnosti. opustime silné slová. prechádzka viedenským heldenplatzom, stadtparkom v ktorom okrem sochy sídli aj Mozartov duch,… toto všetko v jupiterskej možno cítiť. niekto to cíti možno ináč ale určite silno.
  ako dobre, že bratislava má z viedňou viac spoločného ako iba dunaj. viedenská hudba nás dokáže udržať nad dunajskou vodou aj v ťažších časoch.

  je šťastie mať na „walking distance“ súbor ako slovenská filharmónia. hifisti a puristi !!! dobrá aparatúra začína na 10 tisíc, vynikajúci zážitok s nereprodukovateľnou atmosférou a zvukom máte za desať.

  sf je orchester ktorí si zaslúži aby ste ho videli na živo. reduta je dosť veľká a príťažlivá kľudne prídte aj na poslednú chvíľu. navštívte ich, stojí to za to aj keď vám vychladnú papuče niekde v kúte.

 4. inka píše:

  chodím okolo takmer denne. Zvonku to vyzerá oveľa lepšie ako pred rokmi. Pri najbližšej možnosti juknem aj dnu. Odporučte nejaký koncert.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *