Pstruh s prekvapením

Posted · Add Comment

Konvergencie v máji prekvapia komorným koncertom s prekvapením, v júni privítajú svetoznámeho virtuóza s mandolínou Aviho Avitala

 

Tlačová správa

  1. 5. 2017

 

Medzinárodný festival Konvergencie (um. riaditeľ Jozef Lupták) má v roku 2017 za sebou úspešnú sériu koncertov venovaných tvorbe maďarského skladateľa Bélu Bartóka, vrátane kompletu jeho sláčikových kvartet v podaní súboru Jerusalem Quartet. Už onedlho Konvergencie predstavia ďalšie zaujímavé koncerty: koncert Pstruh s prekvapením (29. 5. 2017) a slovenskú premiéru projektu Avital meets Avital (24. 6. 2017).

 

Pstruh s prekvapením

Na koniec mája pripravil festival Konvergencie pre svojich priaznivcov Klavírne kvinteto A dur Pstruh, majstrovské dielo len 22-ročného Franza Schuberta (1797 – 1828). Skladba, pomenovaná podľa populárnej Schubertovej piesne,  ktorá sa objavuje ako téma finále, obsahuje všetko, čo na viedenskom géniovi obdivujeme: očarujúce melódie, výlety do vzdialených tónin, hravosť, ale tiež okamihy melanchólie, ktoré sa napokon rozplynú v radostnej atmosfére poslednej časti. Bonusový koncert festivalu, ktorý sa uskutoční mimo obvyklých termínov podujatia, je iný, hravý a s trochou napätia: jeho účinkujúci, vrátane vzácnych zahraničných hostí, ostávajú zatiaľ prekvapením. „Teší nás, že naše publikum už roky vníma Konvergencie ako záruku výnimočných zážitkov z komornej hudby a nebojí sa v prípade neznámych mien či diel zariskovať, preto sme sa tentokrát rozhodli pre menší koncert v nádherných priestoroch Primaciálneho paláca, no účinkujúcich si zatiaľ necháme pre seba. Určite však budú prekvapením a sú zárukou, že interpretácia Schubertovho diela bude mať výnimočné parametre. Zatiaľ prezradím len, že slovenskí umelci budú v skladbe účinkovať s dvojicou špičkových zahraničných hudobníkov,“ povedal o netradičnom projekte umelecký riaditeľ festivalu, violončelista Jozef Lupták.

Koncert sa uskutoční dňa 29. 5. 2017 o 18.00 hod. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

Ukážka:

FB Event: http://bit.ly/2pyTzZV

Vstupenky zakúpite v predpredaji v sieti Ticketportal:

http://bit.ly/2pkRz6T

 

Svetoznámy mandolinista Avi Avital prvýkrát na Slovensku!

AVITAL_900px-ts

Izraelský virtuóz na mandolíne Avi Avital  je prvým hráčom na tomto nástroji, ktorý získal nomináciu na prestížne ocenenie Grammy. Svojím energickým prejavom si získal fanúšikov po celom svete. Popri klasickej a súčasnej hudbe sa venuje tiež medzižánrovým projektom. Jeden z nich príde predstaviť aj do Bratislavy pri príležitosti blížiaceho sa vydania nového CD. Avital meets Avital je dialógom dvojice charizmatických hudobníkov, ktorí hoci pochádzajú z odlišných svetov zdieľajú rovnako bohaté hudobné dedičstvo. Na Grammy nominovaný mandolinista Avi Avital vychádza z klasickej tradície, zatiaľ čo oceňovaný kontrabasový virtuóz a hráč na arabskej lutne (úd) Omer Avital je uznávaným jazzovým umelcom a skladateľom. Zoskupenie je doplnené o ďalších hudobníkov: klaviristu Omera Kleina a perkusionistu Itameriho Doaria. Hudba ansámblu sa nesie v znamení rozmanitých vplyvov: marockej a severoafrickej hudby, folklóru i klasiky, židovských harmónií a stredomorských rytmov vytvárajúc tak priestor pre stretnutie komornej hudby s bezprostrednou energiou a emóciami world music a jazzu.

Koncert Avital meets Avital sa uskutoční 24. 6. 2017 o 20.00 hod. v Ateliéri Babylon v Bratislave.

 

Avi Avital – mandolína
Omer Avital – úd/kontrabas
Yonathan Avishai – klavír
Itamar Doari – perkusie

 

Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=SDoQIF1erLo

https://www.youtube.com/watch?v=cCj9MsakwYw

https://www.youtube.com/watch?v=9OJ0bsyIryc

 

 

FB Event: http://bit.ly/2q4Pb1Q

 

Vstupenky zakúpite v predpredaji v sieti Ticketportal:

http://bit.ly/2p3F0MI

 

 

Viac informácii o koncertoch nájdete na www.konvergencie.sk  alebo na info@konvergencie.sk

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *