Ilan Volkov, po prvýkrát so Slovenskou filharmóniou

Posted · Add Comment

Posledný aprílový štvrtokpiatok ( 27.28. apríla) sa Slovenská filharmónia  predstaví pod taktovkou izraelského dirigenta Ilana Volkova, ktorý svoju mimoriadne úspešnú dirigentskú kariéru začal vo veku devätnásť rokov. Po štúdiu na londýnskom Royal College of Music začal zastávať pozíciu šéfdirigenta London Philharmonic Youth Orchestra a zástupcu šéfdirigenta Bostonského symfonického orchestra. V roku 2003 bol vymenovaný za šéfdirigenta BBC Scottish Symphony Orchestra a v roku 2009 sa stal jeho hlavným hosťujúcim dirigentom. V rokoch 2011 – 2014 zastával post hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Iceland Symphony Orchestra. Volkov je nabitý elektrizujúcou silou „novej hudby“. Od roku 2012 sú jeho festivaly Tectonics v Reykjavíku a Glasgowe príkladom energickej a rozmanitej dramaturgie, ktorá zahŕňa rozmanité smery ako experimentálna klasická hudba, voľná improvizácia, elektronická hudba, folk, „world music“, nový hip-hop… Od roku 2014 Tectonics expanduje aj do ďalších miest sveta ako Adelaide, Oslo, New York, Tel Aviv, Londýn, Krakov a Atény. Ako hosťujúci dirigent Volkov spolupracuje s vedúcimi symfonickými orchestrami po celom svete a objavuje sa na popredných svetových festivaloch, vrátane Salzburgu, Edinburgu, BBC Proms, Luzernu a Berlína. K jeho vrcholným vystúpeniam patria koncerty s orchestrami BBC Symphony a Stuttgart Opera, ako aj s CBSO, SWR Stuttgart, Atlanta Symphony Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, Ensemble Intercontemporain, WDR Köln and Oslo Filharmonien. Na svojom konte má množstvo hudobných nahrávok.

 

Na úvod koncertov zaznie Wagnerova predohra k opere Lohengrin. Vystrieda ju   Koncert pre violončelo a orchester d mol Édouarda Lala, ktorý zaznie v interpretácii popredného britského violončelistu Raphaela Wallfischa. V druhej polovici koncertu je na programe Symfónia č. 3 a mol , op. 44 Sergeja Rachamninova, ktorá si na základe využitia melódii archaických cirkevných spevov a lyrických tém vyslúžila prívlastok „Ruská“.

Koncert sa začne o 19.00 h.

 

Aj na tejto symfonickej dvojici koncertov budú  účinkujú v sláčikovej sekcii orchestra Slovenská filharmónia traja poslucháči bratislavského Konzervatória, ktorí v rámci dohody o spolupráci medzi obomi inštitúciami absolvujú s naším telesom svoju premiérovú orchestrálnu prax. Poslucháčov Konzervatória na túto náročnú prácu dlhodobo pripravuje prof. Jozef Bobko.

Návštevníkov piatkového  koncertu pozývame na besedu s umelcami, ktorá sa uskutoční 10 minút po koncerte  vo foyeri Slovenskej filharmónie. Stretnutie bude tlmočené do slovenského jazyka a moderované.

Koncert sa uskutoční v spolupráci s Izraelským veľvyslanectvom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *