Straussova ELEKTRA pod taktovkou Juraja VALČUHU

Posted · Add Comment

V bratislavskej Redute zaznie vo februári po prvýkrát koncertné uvedenie jednodejstvovej opery Richarda Straussa Elektra podľa známej Sofoklovej antickej tragédie. Libreto napísal rakúsky dramatik a básnik Hugo von Hofmannsthal.
Svetová premiéra opery sa uskutočnila 25. januára 1909 v Drážďanoch . Slovenská premiéra opery v Slovenskom národnom divadle, v hudobnom naštudovaní Karla Nedbala a v réžii Bohuša Vilíma, sa konala 12. októbra 1928. O rok neskôr jedna z repríz tohto naštudovania zaznela pod taktovkou samotného Richarda Straussa. Táto opera bola následne v Bratislave naštudovaná ešte dvakrát – v roku 1943 a 1980.
Koncertné uvedenie Straussovho vrcholného diela Elektra je na programe Slovenskej filharmónie vo štvrtok a piatok 23. a 24. februára. Hlavná postava krvilačnej Elektry, prahnúcej po pomste zaznie v interpretácii výnimočnej sopranistky Maidy Hundeling, ktorá v sezóne 2015/2016 debutovala v Metropolitnej opere v New Yorku a je pravidelnou hostkou Opery Slovenského národného divadla v Bratislave. Na pódiu budú mnohí ďalší sólisti – Mária Porubčinová, ktorá sa predstaví v úlohe Chrysothemis, Elektrinej sestry, Denisa Hamarová zaspieva part Klytaimnestry, Elektrinej matky, Jan Vacík, Peter Mikuláš a mnohí ďalší. Slovenská filharmónia, 24 členov Slovenského filharmonického zboru a sólisti uvedú toto mimoriadne náročné dielo pod taktovkou slovenského, medzinárodne renomovaného dirigenta Juraja Valčuhu. Koncerty sa začnú o 19.00 h.
footer

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *