5.2.2014: Michele Polga Quartet

Posted · Add Comment

V Bratislave zahrajú dvaja špičkoví jazzoví saxofonisti

Michele Polga (IT) a Radovan Tariška vystúpia 5.2.2014 v bratislavskom Babylone

Početné jazzové festivaly a množstvo virtuóznych hudobníkov sú dôkazom toho, že Taliansko možno právom považovať za jazzovú veľmoc. Radosť z hry, temperament a cit, súhra ale aj špecifická interpretácia a melodika charakterizujú umelcov z Apeninského polostrova a činia ich jedinečnými v celom svete. Michele Polga, taliansky jazzový saxofonista a líder kvarteta, sa radí do najvyššej muzikantskej kategórie a reprezentuje to najlepšie z talianskeho jazzu.

Po úspešnom zavŕšení štúdia jazzovej hudby a hry na saxofóne na konzervatóriách v Bologni a v Trente pokračoval Polga v zdokonaľovaní svojho majstrovstva za oceánom. Vďaka štipendiu, ktoré sa mu podarilo získať v rámci letných seminárov Veneto Jazz a Siena Jazz, sa mu naskytla možnosť zapísať sa na prestížnu bostonskú Berklee College of Music, kde sa pod vedením Davida Liebmana vypracoval na špičkového jazzového muzikanta. Cveng jeho menu dodávajú aj spolupráce s hudobníkmi ako Paolo Fresu, Enrico Rava, Wayne Dockery, Carla Bley, Steve Swallow, Maria Schneider, Jeff Gardner, Paul Jeffrey, Rory Stuart a mnohí ďalší.

Prvou zastávkou Polgovho „Little magic tour 2014“ bude Bratislava, kam na pozvanie Talianskeho kultúrneho inštitútu prichádza vôbec prvýkrát v kariére.

Aj Slovensko má vo svete jazzu výrazné zastúpenie a vďačí za to najmä hudobníkom, ako Radovan Tariška. Slovenský virtuóz pochádza z muzikantskej rodiny a hudbe sa venuje už od svojich piatich rokov. Ako študent žilinského konzervatória sa stal členom big bandu “the Slovak Young Swing Generation“ a neskôr v roku 2002 reprezentoval Slovensko v medzinárodnom projekte talianskeho pianistu Roberta Magira „Europlane Orchestra“. V tom istom roku získal aj cenu Ladislava Martoníka ako „Jazzman roka“. James Morrison, Oliver Kent, Harry Sokal, Brian Charette, Jarek Smietana, Piotr Baron, Janus Muniak, Roy Hargrove, Esstiet Essiet sú len niektorí z velikánov, s ktorými mal Tariška príležitosť si zahrať. Slovenskému jazzovému fanúšikovi bude ale pravdepodobne známy predovšetkým ako člen Gustav Brom Big Band-u či Peter Lipa band-u.

Popri lídroch dvoch jazzových kvartet netreba rozhodne zabúdať ani na ostatných hudobníkov. Birro, Senni, Paoli ako aj Krajňák, Baroš a Hodek sú toiž hudobníkmi nesporných kvalít. Koncert v Babylone tak určite bude pochúťkou nielen pre jazzových fajnšmekrov.

Organizátormi výnimočného jazzového koncertu sú Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave a Salek Production.

Italian Jazz Masters – prvýkrát v Bratislave – “Little magic Tour 2014”

Michele Polga Quartet (Italy)

  1. Michele Polga – saxofón
  2. Paolo Birro – klavír
  3. Stefano Senni – kontrabas
  4. Walter Paoli – bicie

Taliansko bolo vždy rodiskom fenomenálnych hudobníkov schopných spracovať a interpretovať jazzovú hudbu tak, ako to dokáže len málokto vo svete. Hudobníci tvoriaci Michele Polga Quartet“ patria do tejto kategórie a radia sa tak k súčasnej talianskej hudobníckej špičke. Pri živých vystúpeniach z nich vyžaruje entuziazmus, vitalita a radosť zo vzájomného hudobného dialógu, teda emócie, ktoré vždy boli súčasťou najvznešenejšej jazzovej tradície. Michele Polga, skadateľ, saxofonista a charizmatický líder kvarteta vyštudoval hru na saxofóne na konzervatóriu “Martini” v Bologni a jazzovú hudbu na konzervatóriu “Bomporti” v Trente. Zúčastnil sa letných seminárov Veneto Jazz a Siena Jazz ako štipendista clinics IASJ (International Association of School of Jazz) Davida Liebmana, ktorého študentom sa stal o rok neskôr na Berklee College of Music v Bostone. Počas svojej hudobníckej kariéry spolupracoval s tak veľkými menami ako Paolo Fresu, Nicola Conte, Mario Biondi, Tony Scott, Fabrizio Bosso, Enrico Rava, Wayne Dockery, Carla Bley, Steve Swallow, Cecil Bridgewater, Ben Riley, Dick Oatts, Paul Jeffrey, Rory Stuart, Charlie Pership, Ferenc Nemeth, Eliot Zigmund, Jeff Gardner a ďalší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *