Viva musica 23.-30. jún 2012

Posted · 6 komentárov

Milí priatelia,
blíži sa 8. ročník Viva Musica! festivalu, a preto by sme vás už teraz radi upozornili na niekoľko festivalových zmien.

Prvou z nich je zmena termínu: Viva Musica! festival sa v roku 2012 presúva z posledného júlového na posledný júnový týždeň. V kalendári si preto už teraz môžete zakrúžkovať termíny od 23. do 30. júna, kedy v rámci deviatich koncertov predstavíme hneď niekoľko zvučných mien svetovej klasickej a jazzovej hudobnej scény.
Nepochybne najočakávanejším koncertom bude operné gala, ktoré sa tento rok po prvýkrát uskutoční na Bratislavskom hrade. Po fenomenálnych úspechoch ruského barytonistu Dmitrija Hvorostovskeho či mexického tenoristu Ramóna Vargasa v rámci minulých ročníkov zavítajú 30. júna 2012 do Bratislavy hneď dve operné hviezdy: víťazi prestížnej súťaže Placída Dominga Operalia – očarujúca bulharská sopranistka Sonya Yoncheva a vynikajúci rumunský tenorista Stefan Pop.

V rámci otváracieho koncertu Viva Musica! festivalu (23.6.) sa na jednom pódiu stretnú najvýraznejšie slovenské herecké a hudobné osobnosti, aby na koncerte plnom humoru, dojatia a hudobných prekvapení vzdali hold nesmrteľnej slovenskej hudobnej legende, Jarovi Filipovi. V nedeľu 24. júna najskôr o 17:00 zaspieva slovenská a cappella skupina Fragile a večer sa pripravte na nenapodobiteľnú one-man show slovenského hudobníka, klaviristu, speváka, zabávača a moderátora – Mariána Čekovského.

Po minuloročných beznádejne vypredaných koncertoch v Starej tržnici sme pre vás v tomto atraktívnom priestore pripravili opäť niekoľko exkluzívnych hudobných zážitkov! Z neďalekej Viedne k nám 25.6. po prvýkrát príde duo Igudesman & Joo, ktorých určite poznáte z youtube videí. Svetová husľová špička a držiteľ Guinessovho rekordu ako najpredávanejší klasický umelec všetkých čias – Nigel Kennedy – zahrá v Starej tržnici v utorok 26.6.. Do tohtoročnej siene slávy sa nepochybne zapíše i koncert jednej z najvplyvnejších britských hudobných ikon súčasnosti – Michaela Nymana, ktorý so svojím ansámblom zahrá prierez zo svojej filmovej hudby (27.6.).

V Starej tržnici uvedieme aj nevšedný projekt slovenského skladateľa Vladimíra Godára Mater v podaní Ivy Bittovej a svetovo uznávaného súboru starých nástrojov Solamente naturali (28.6.). Potom sa opäť presunieme na Hlavné námestie, kde slovenský dirigent Juraj Valčuha uvedie so 100-členným orchestrom jedno z nakontroverznejších diel v dejinách klasickej hudby – Stravinského kultové Svätenie jari.

V roku 2012 sa takisto môžete tešiť na obľúbenú Viva Musica! škôlku, ktorej minuloročný úspech predčil všetky naše očakávania.
Veríme, že vás program 8. ročníka Viva Musica! festivalu zaujal a že sa v lete opäť uvidíme!
Pre viac informácií sledujte festivalové NOVINKY a našu fanpage na Facebooku.

www.vivamusica.sk

Tešíme sa na vás!

Matej Drlička
& Viva Team

6 Responses to "Viva musica 23.-30. jún 2012"
 1. Igi píše:

  Rezervujem si čas na deň 28.6. 20:00 Stará tržnica a na 29.6. 20:00 Hlavné námestie.

 2. Igi píše:

  Sem treba prísť. Neváhajte.
  „V Starej tržnici uvedieme aj nevšedný projekt slovenského skladateľa Vladimíra Godára Mater v podaní Ivy Bittovej a svetovo uznávaného súboru starých nástrojov Solamente naturali (28.6.).“

 3. I kachnic píše:

  Vladimír Godár – Mater – vyšlo už dávnejšie aj na CD. S obavou som ho kúpil – tejto hudbe moc nerozumiem – ale musím povedať, že po niekoľkých pusteniach ma to chytilo. Tiež asi prídem naživo.

 4. Petere píše:

  Tak portske zjavne az zajtra? Zeby pred alebo po?

 5. igi píše:

  Našťastie mám to privilégium pohybovať sa v medzi bydliskom a centrom po vlastných. Takto mám vždy cestou za kultúrou pár minút uvoľnenej chôdze ako prípravu na divadlo alebo koncert. Skrátka môžem sa duševne pripraviť, prebrať si kam, na čo a prečo.
  Kam ? Idem do starej tržnice. Okamžite asociujem vôňu čerstvého ovocia, zeleniny. Na pultoch voňavé domáce údeniny, husacie pečienky. Ale !!! Veď tak to bolo dovtedy kým v tržnici ešte nebolo štúdio televízie.
  Na čo ? Godárova Mater. čosi nesedí. Vysoké umenie a ordinárny trh. Zámer, blbosť ? Uvidíme.
  Som tam. Budova vykuchaná od toho čo bolo pre ňu typické. Chodím na čas, takže mám čas sa poobzerať. Navyše coolová generácia sa šuchtá ešte 1/4 hodinu po začiatku. Priblblé reklamy sponzorov, steny prikryté milosrdným plátnom, VIP balkón pod stropom neklimatizovanej budovy. Chvalabohu nie som VIP. Osvetľovací a zvukový park visý za reťaze zavesené na 150 ročných oceľových oblúkoch určených na to aby držali strechu. Spočítal to niekto z „agentúry“ alebo sa iba spoľahol na fortieľ a byteľnosť konštrukcie. Nesedím pod tým, nech sa boja druhí.
  Koncert začal. Chrchľošov a šňupňochov nahrádza syčanie otváraných drinkov.
  Konečne hudba ! Od samého začiatku zimomriavky z umenia nahrádzajú chýbajúcu klimatizáciu. Hudba plynie, spev znie. Či sólo Bitovej alebo zbor, fantastické. Nástroje treba po každej časti doladiť. Čo už. Nie sme v Konzerthause ale v Tržnici. To platí aj o zvuku. Solamente naturalis v príhodnej sále nepotrebuje mikrofóny a zosilňovače, či to platí pre Bitovú neviem. Melódie a texty jidiš, moravské, sakrálne. Každá jedna fixuje pozornosť a nepustí, kým nezačne ďalšia.
  Alelluja znie ku koncu skoro ako v kostole. Umelecký zážitok je prvotriedny, úspech famózny. Aj keď bratislavské standing ovations sú už dnes klišé ale v tomto prípade pravidlo neplatí. Vďaka autorovi a interpretom. Nie náhodou si toto dielo do svojho katalógu zaradilo špičkové vydavateľstvo ECM. Málo o hudbe ? Vypočujte si to a spravte si názor.
  Pod čiarou.
  Umenie nepatrí do Kulturfabrik. Do továrne patrí výroba klincov alebo hocičoho masovo opakovateľného. Hudba patrí do Konzerthausu, prípadne do kostola, ten má iste lepšiu prirodzenú akustiku.
  Do tržnice patria husy, kačky a neprešpekuľovaní gurmáni. Hudba patrí, veď už viete. Ora pro nobis !!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *